• facebook
 • rss
 • Pontyfikał, czyli tam i z powrotem

  wp

  dodane 15.04.2015 20:22

  XII-wieczny manuskrypt przekazał minister edukacji i wyznań, kultury i sztuki Bawarii. Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w obecności ministra Grzegorza Schetyny.

  - Przekazanie pontyfikału niech będzie symbolem zrozumienia i wzajemnej współpracy. Ten zabytek jest znakiem wspólnych korzeni obu narodów, a są nim kultura i wartości chrześcijańskie - mówił w czasie uroczystości przekazania manuskryptu Ludwig Spaendle, minister edukacji i wyznań, kultury i sztuki Bawarii. - W obliczu 70. rocznicy zakończenia wojny chcemy budować wspólną Europę na wzajemnej przyjaźni i jedności. Przekazanie pontyfikału jest tego wyrazem - mówił minister Spaendle.

  - Dwunastowieczny pontyfikał biskupów płockich, po latach wojennej zawieruchy i tułaczki, powraca dziś do swego prawowitego właściciela. Zabytkowa księga zakończy swoją długą wędrówkę w miejscu, gdzie najprawdopodobniej powstała, w opactwie benedyktyńskim na Tumskim Wzgórzu w Płocku. Po dopełnieniu niezbędnych procedur księga będzie eksponowana w skarbcu Płockiego Muzeum Diecezjalnego - powiedział bp Libera.

  - Powrót pontyfikału do Płocka uzupełnia lukę w naszych najstarszych księgach rękopiśmiennych z XII wieku. Znajdzie on swoje miejsce obok Biblii Płockiej, Ewangelii według św. Marka oraz Perykop Ewangelicznych, będących ważnymi świadkami 940-letnich dziejów diecezji płockiej. Wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia z prawdziwym skarbem nie tylko dla kultury naszego miasta i Kościoła, ale również skarbem kultury narodowej. Pragnę serdecznie podziękować władzom Bawarii za szybką i zarazem pozytywną odpowiedź na moją prośbę dotyczącą zwrotu Pontyfikału Płockiego. Podziękowanie to składam na ręce ministra edukacji i wyznań, kultury i sztuki, pana Ludwika Spaenle oraz dyrektora Bawarskiej Biblioteki Państwowej w Monachium, pana Klausa Ceynowy. Wyrażam moja szczerą wdzięczność Ministerstwu Spraw Zagranicznych za pomoc w odzyskaniu niezwykle cennego rękopisu. Dziękuję panu ministrowi Grzegorzowi Schetynie, panu ambasadorowi Wojciechowi Kowalskiemu i pani konsul Justynie Lewańskiej z Monachium. Drodzy państwo! Bez wieloletniego zaangażowania polskiego MSZ, zwłaszcza konsulatu generalnego w Monachium, nie byłoby tej uroczystości - mówił biskup płocki.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół