• facebook
 • rss
 • Z Watykanu do Popowa

  Red.

  dodane 11.03.2015 12:12

  Parafia w Popowie Kościelnym świętuje jubileusz 350-lecia obecności słynącego łaskami obrazu Matki Bożej. Jego korony otrzymały papieskie błogosławieństwo.

  Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Popowie Kościelnym (diecezja płocka) obchodzi swoje święto.

  W tym roku przypada jubileusz 350-lecie obecności w kościele parafialnym obrazu Matki Bożej Popowskiej., ogłoszony na prośbę proboszcza ks. Remigiusza Stacherskiego i parafian.

  Na prośbę księdza biskupa Piotra Libery, papież Franciszek udzielił parafianom i pielgrzymom łaski uzyskiwania odpustów, a biskupowi płockiemu zezwolił na udzielenie papieskiego błogosławieństwa.

  Na jubileusz parafianie, działkowicze i pielgrzymi ufundowali Koronę Wdzięczności na słynący łaskami obraz Matki Bożej Popowskiej. Została ona wykonana w całości z materiału ofiarowanego przez wiernych.

  Delegacja tej parafii udała się na początku miesiąca z maryjnymi koronami do Watykanu.

  Ks. Remigiusz Stacherski, proboszcz parafii  w Popowie Kościelnym, zaprzyjaźniony z nią ks. Roman Mosakowski, a także grupa parafian z rady duszpasterskiej uczestniczyli w Audiencji Generalnej na pl. św. Piotra w Watykanie, podczas której ojciec święty Franciszek pobłogosławił koronę Matki Bożej Popowskiej.

  Koronacji Obrazu Matki Bożej Popowskiej dokona biskup płocki Piotr Libera w czasie Mszy św. jubileuszowej 23 sierpnia.

  Obraz Maryi z Popowa to kopia wizerunku częstochowskiego, namalowany na płótnie przez nieznanego autora w XVII w.

  Na jego odwrocie znajduje się inskrypcja, umieszczona w 1906 r., która głosi: "Do Obrazu tego przywiązano wiele legend, wiadomo tylko, że sprowadzony z Częstochowy wkrótce po jej obronie przez x. Kordeckiego. Cześć dla tego Obrazu oddawana wielka w całej okolicy. Z dawnego drewnianego kościoła przeniesiono Go 1905 r. d: 16. września a z polecenia Proboszcza x. Jana Krzyżewskiego Odrestaurowano i Odnowiono 1906 r. d: 7. września przez malarza Ludwika Terlikowskiego".

  W 1720 r. obraz został ozdobiony metalową sukienką, w stylu regencji. Na koronie Maryi umieszczono napis: Tibi Maria - Tobie Maryjo. Obraz z kościoła w Popowie otaczają liczne wota w kształcie serc, rąk i tabliczki wotywne z dedykacjami.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół