• facebook
 • rss
 • Co mówią cmentarze

  am

  dodane 31.01.2015 00:42

  Nowy album-katalog, poświęcony płockim nekropoliom i cmentarzom z terenu powiatu, zawiera blisko 1000 zdjęć. Jest kontynuacją projektu sprzed 21 lat.

  Zaczęło się od małej książeczki, poświęconej płockim cmentarzom, wydanej w 1993 r. w Płocku za prezydentury śp. Andrzeja Drętkiewicza. I tamtą, i obecną publikację łączy osoba autora - Tomasza Gałązki, który dokonał tytanicznej, wieloletniej pracy sfotografowania nekropolii w Płocku i cmentarzy w całym powiecie.

  - Podczas swoich wędrówek, które trwały kilka lat, zrobiłem ponad 5 tysięcy fotografii. Samo odnajdowanie cmentarza to była połowa sukcesu. Trzeba było jeszcze po nim chodzić, ścieżkami, alejkami i szukać grobów tych ludzi, którzy są ważni dla tego terenu. Miałem oczywiście jakieś nazwiska napisane na ściądze. Korzystałem też z pomocy życzliwych ludzi, którzy pomagali mi znaleźć te grobowce, które warto sfotografować - opowiadał autor podczas spotkania w Książnicy Płockiej z czytelnikami.

  Podczas promocji albumu-katalogu, zatytułowanego „Cmentarze Mazowsza. Płock i powiat płocki” Tomasz Gałązka opowiadał o przykładach najciekawszych obiektów sztuki sepulkralnej, czyli nagrobnej, z fotografowanych przez niego cmentarzy, m.in. z Gąbina, Dobrzykowa, Wyszogrodu czy tzw. płockich Powązek. - Ciekawym przykładem jest cmentarz żydowski w Gąbinie, który był doszczętnie zniszczony. Znaleźli się dobrzy ludzie i został odbudowany. Powstało amfiteatralne ułożenie macew, które tworzą taki nastrój żałoby po tym, co się stało z narodem żydowskim - mówił fotograf.

  Zaznaczył m.in., że tym, czego szukał i co starał się pokazać na zdjęciach, jest łączność zmarłych i ludzi żywych, a także zależność między krajobrazem Mazowsza, który jest dokoła, a krajobrazem cmentarza. - Cmentarz jest przestrzenią, gdzie spotykają się bardzo różne emocje - mówił.

  W katalogu zdjęcia dopełniają komentarze - informacje o grobach, ludziach, którzy są tam pochowani. Jak przyznał autor tej publikacji, jest już przygotowany na kolejne albumy, dokumentujące cmentarze innych powiatów Mazowsza.

  - Jest to książka, w której  przepiękne ilustracje pokazują te znane nagrobki, ale także te zapomniane, umykające w głąb niepamięci. Ale to także książka, która podaje najważniejsze informacje o płockich cmentarzach. Jest to wreszcie album, który pokazuje prawdę, że śmierć jest rzeczą niezwykle sprawiedliwą, która dotyka wszystkich - mówiła podczas spotkania Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół