• facebook
 • rss
 • Powrót patrona

  Dominik Nowakowski

  dodane 10.11.2014 21:08

  Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości w powiatowym szpitalu w Płońsku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto tablicę z jego płaskorzeźbą.

  Pamiątkę z roku 1934 przekazał na rzecz szpitala, ze swych prywatnych zbiorów Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska.

  Okazją ku temu stała się setna rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej, zalążka naszego wojska, z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego.

  – Mój dziadek był żołnierzem, który walczył pod dowództwem marszałka, więc ówczesne klimaty są mnie szczególnie bliskie i dbam, aby je pielęgnować – mówił główny fundator tablicy. – Niech ta drobna pamiątka będzie symbolicznym powrotem do historii tego szpitala, do czasów jego świetności, kiedy w 1930 roku został oddany do użytku.

  Dobry duch marszałka Piłsudskiego czuwa nad naszym szpitalem, skoro tak wiele udało się w nim zmienić i zmodernizować. Dobry patron to podstawa – przyznawał starosta Jan Mączewski, którego ojciec był żołnierzem naczelnego wodza.

  – Tego rodzaju uroczystości upamiętniające naszych bohaterów, powodują to, wszyscy o tę przeszłość będziemy się troszczyli, a przez to zasłużymy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo jako naród do przyszłości – nawiązywał do znamiennych słów Piłsudskiego Andrzej Stolpa, wicestarosta powiatu płońskiego.

  W uroczystości wzięli również udział członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk, którzy już 12. razy przemierzali bojowy szlak I Kompani Kadrowej, delegacja piłsudczyków z Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Ciechanowie oraz trębacze z Młodzieżowej Orkiestry Dętej ”Con Grazia” w Płońsku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół