• facebook
 • rss
 • Do nich po umocnienie

  am

  dodane 23.10.2014 20:59

  Obecny rok przeżywany jest w Sierpcu jako Rok św. Jana Pawła II. Uroczystość wprowadzenia relikwii była jednym z najważniejszych momentów obchodów.

  Relikwie św. papieża Polaka i bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały uroczyście wprowadzone do parafii św. Wita, Modesta i Krescencji 22 października, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

  Mszy św. przewodniczył bp Piotr Libera, ordynariusz płocki. Dziękował on radzie miasta za ogłoszenie w Sierpcu Roku św. Jana Pawła II; wyraził też wdzięczność ks. Andrzejowi Więckowskiemu, proboszczowi parafii farnej za osobiste zaangażowanie w sprowadzenie znaku relikwii z Krakowa i Warszawy.

  - Niech obecność relikwiarzy świętego Jana Pawła Wielkiego i błogosławionego księdza Jerzego pośród nas będzie umocnieniem, niech nam przypomina o obowiązku wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Obaj ci polscy kapłani uczyli nas, czym jest Ojczyzna, uczyli, że słowo to pochodzi od „ojcowizny”, o której właśnie w Sierpcu wymownie przypomina Muzeum Wsi Mazowieckiej. Przypomina, że tak jak tylu było wiernymi swojej zagrodzie i ziemi, tej swojej ojcowiźnie, tak wszyscy jesteśmy za Ojczyznę wciąż odpowiedzialni; mamy być wierni jej wspaniałemu dziedzictwu i mamy jej służyć w sposób możliwie jak najbardziej bezinteresowny - mówił w kazaniu bp Libera.

  Ordynariusz płocki zauważył też, że obaj święci mieli odwagę bronienia rodziny, w czasach zamętu i agresji wobec niej i wobec świętości życia. - Ten zamęt - ostrzegał biskup płocki - wciąż trwa i polega na szaleńczych próbach pisania jakiejś nowej „Antyksięgi Rodzaju”.

  W kontekście słów, jakie padły w czasie homilii, bardzo silnie zabrzmiał akt zawierzenia miasta i jego mieszkańców św. Janowi Pawłowi II.

  - W Tobie Bóg ukazał piękno i godność człowieka, stworzonego na Jego obraz i podobieństwo…

  Wyproś nam ducha chrześcijańskiej gorliwości, ducha odwagi i męstwa w wyznawaniu naszej wiary…

  Niech twój przykład modlitwy, różańca i adoracji będzie dla nas zachętą, i zobowiązaniem, abyśmy nie zaniedbywali niedzielnej Mszy św., sakramentów świętych…

  Ratuj nasze małżeństwa i rodziny i wyproś dla nich uzdrowienie, niech dzieci w naszych rodzinach znajdą bezpieczne warunki, otocz opieką samotne matki oraz dzieci, które są pozbawione miłości. Przypominaj rodzinom, by codziennie, wspólnie się modliły - wypowiadał słowa zawierzenia proboszcz ks. Andrzej Więckowski.

  Uroczystość wprowadzenia relikwii zgromadziła mieszkańców i duchownych trzech sierpeckich parafii, rajców miasta i władze, z burmistrzem Markiem Kośmidrem na czele, działaczy Solidarności, poczty sztandarowe i reprezentacje różnych środowisk miasta.

  Po Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy; była też okazja do ucałowania relikwii. Sierpczanie mogli też złożyć podpisy pod apelem w obronie pakistańskiej katoliczki Asi Bibi, więzionej i skazanej na karę śmierci za rzekomą obrazę Mahometa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół