• facebook
 • rss
 • Szkoła z przysięgą

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 11.10.2014 00:51

  W katedrze i na Starym Rynku w Płocku byli dziś dobrze widoczni uczniowie w mundurach PUL. Ta uroczystość odbyła się po raz dziesiąty: uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar swej szkoły.

  Tak naprawdę, cała uroczystość przypominała przysięgę wojskową i oparta była na jej ceremoniale: młodzież ubrana w mundury, ustawiona w szpalerze, uczestniczyła we Mszy św. w katedrze; następnie za swymi sztandarami przeszła marszowym krokiem na Stary Rynek. Tam odbyło się ślubowanie klas pierwszych.

  – W tej szkole oprócz kształcenia intelektu, zwraca się uwagę na formowanie serca, przekaz wartości i rozwój fizyczny – powiedzieli rodzice uczniów na początku Mszy św. w katedrze, której przewodniczył bp Piotr Libera.

  - Różne zawieramy przymierza w naszym życiu. To, które dzisiaj zawierają uczniowie klas I, połączone jest ze ślubowaniem opartym na ceremoniale wojskowym. Uroczysty charakter składanej przysięgi wskazuje na jej rangę i wielkie znaczenie dla nas wszystkich tutaj obecnych, a zwłaszcza dla tych, którzy wypowiadają jej słowa. To znaczenie wynika ze specyfiki szkół prowadzonych przez Płocki Uniwersytet Ludowy: jak wiemy, są to szkoły mundurowe o charakterze pro-obronnym. W tego typu placówkach przywiązuję się prawdziwą wagę do miłości ojczyzny, promowania prawdy i dobra. System motywacji uczniów wyrażają przecież słowa: ”Dobro czyń – zła unikaj” – mówił w kazaniu biskup płocki.

  Dyrektor szkół, Paweł Kaczyński, na Starym Rynku mówił, że Płocki Uniwersytet Ludowy jest profesjonalną placówką oświatowo-wychowawczą, która chce kształtować intelekt, ducha i ciało. W rozmowie z ”Gościem Płockim” dodał, że jest to szkoła z wysiłkiem, bo zwraca uwagę na tężyznę fizyczną, stawia wymagania i jasne zasady. W tym roku pierwszą klasę w Płocku, Ciechanowie, Gostyninie, Kutnie, Sierpcu, Lipnie i Wołominie rozpoczęło około 250 uczniów. Łącznie, w gimnazjach, liceach i szkołach dla dorosłych PUL, kształci się około 800 osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół