• facebook
 • rss
 • Uważni w czasie żniw

  wp

  dodane 19.07.2014 16:06

  Powiatowy lekarz weterynarii w Płocku zwraca się z apelem do rolników.

  - Uważajcie na dziki i na niebezpieczeństwo wystąpienia afrykańskiego pomoru świń, zwłaszcza, gdy trwają prace żniwne – zwraca uwagę powiatowy lekarz weterynarii w Płocku po stwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Miały one miejsce w pobliżu wschodniej granicy, w województwie podlaskim w lutym, w maju i pod koniec czerwca. Warto zwrócić uwagę, co dzieje się na polach i wokół gospodarstw rolnych, w czasie żniw.

  Na obszarze całego kraju wprowadzono monitoring, w ramach którego pobierane są próbki do badań m.in. od padłych dzików. – Żniwa to przemieszczanie się ludzi i maszyn rolniczych na polach uprawnych. To również czas migracji dzikich zwierząt. Wśród nich są dziki, które zmieniły charakter życia i ukrywają się w zbożach, kukurydzy. Tam znajdują z łatwością pożywienie i lepsze warunki bytowania. Dawniej łatwiej było je spotkać w lasach i terenach bagnistych – mówi Jacek Gruszczyński, powiatowy lekarz weterynarii w Płocku.

  Afrykański pomór świń to bardzo groźna i wysoce zakaźna choroba świń i dzików. Wirus nie zagraża ludziom, ale może powodować wysokie straty hodowlane, gospodarcze i ekonomiczne. Przenoszą go zarażone dziki, może być również przenoszony na maszynach rolniczych, używanych w czasie żniw.

  - Apelujemy o zabezpieczenie zwierząt hodowlanych i gospodarstw przed dzikami, o używanie odzieży i obuwia ochronnego, prowadzenie bieżącej dezynfekcji w chlewni i otoczeniu. Gdyby pojawiły się objawy choroby w hodowli świń, prosimy o niezwłoczne powiadomienie powiatowych inspektoratów weterynarii. Choroba jest zwalczana z urzędu, dlatego jeśli wystąpią straty z tego tytułu, rolnikom będzie przysługiwało odszkodowanie – mówi lekarz weterynarii w Płocku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół