• facebook
 • rss
 • Średniowieczne klimaty

  Wojciech Ostrowski

  dodane 05.06.2014 00:34

  Do Przasnysza zawitali ze swym dworem książę mazowiecki Janusz I oraz jego małżonka, księżna Anna Danuta. Powodem niezwykłej wizyty był Drugi Przasnyski Jarmark Staropolski.

  Jak wiadomo, gród nad Węgierką słynął przed wiekami właśnie ze wspaniałych jarmarków i był nawet uznawany za trzecie, po Warszawie i Płocku, miasto Mazowsza.

  Tegoroczną imprezę rozpoczął barwny korowód ze sztandarem księstwa mazowieckiego na czele, który przy dźwiękach odegranej na lirze korbowej Ody do Radości, okrążył rynek. Później można było obejrzeć inscenizację taneczno – teatralną ”Krzyżacy w Przasnyszu”, wziąć udział w grze miejskiej, posłuchać średniowiecznych bajek. Książęcy dworzanie uczyli średniowiecznych tańców, a najmłodsi przasnyszanie chętnie poddawali się licznym rycerskim próbom i zadaniom, aby okazać się godnymi pasowania na książęcego giermka. Bardzo wielu uczestników zgromadził konkurs na najlepszy strój średniowieczny. Na rynku stanęły kramy rzemieślników, gdzie każdy mógł nie tylko zobaczyć jak wyglądały warsztaty pracy średniowiecznych mistrzów, lecz także spróbować swoich sił w rzemiośle. Chętnych nie brakowało.

  Największym powodzeniem cieszył się warsztat garncarski, przed którym ustawiła się długa kolejka. Na brak zainteresowania nie mogli też narzekać inni rzemieślnicy: stolarz, bartnik, szewc, kowal, złotnik, powroźnik, piwowar, wikliniarz, tkacz, krawiec oraz … kat. Można było zobaczyć nawet jak wyglądała praca średniowiecznego skryby, przepięknie przepisującego barwnie zdobione księgi. Dużym zainteresowaniem cieszyło stoisko sokolnika, który prezentował drapieżne ptaki. Wśród licznych atrakcji każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie, dlatego w jarmarku uczestniczyły cale rodziny. Na zakończenie podczas wspólnej biesiady wystąpiły Miejski Chór Męski i chór z Krasnego.

  Organizatorem jarmarku było miasto Przasnysz, zaś współorganizatorami Muzeum Historyczne, Szlak Książąt Mazowieckich, Stowarzyszenie Oświatowe ”GRONO”, Auto Moto Klub ”Rzemieślnik” i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół