• facebook
 • rss
 • Burmistrz bez honoru?

  Agnieszka Kocznur

  dodane 18.02.2014 17:07

  Wojewoda wzywa Radę Miejską w Gostyninie do wygaszenia mandatu burmistrza.

  "W związku z niepodjęciem w terminie uchwały o wygaśnięciu mandatu burmistrza Gostynina, wojewoda Jacek Kozłowski wzywa Radę Miejską do stosownych działań. Wygaśnięcie mandatu wójta następuje wskutek utraty prawa wybieralności, które burmistrz stracił w wyniku skazania za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego" - informuje biuro prasowe wojewody mazowieckiego. 

  Warto przypomnieć, że 17 stycznia br. burmistrz Gostynina został skazany prawomocnym wyrokiem sądu w Płocku, więc utracił prawo wybieralności, co skutkuje wygaśnięciem mandatu.

  - Są osoby, które chcą walczyć do końca, walczyć nawet o straconą sprawę, byleby tylko przedłużyć czas pełnienia przez siebie funkcji - mówił do dziennikarzy wojewoda Jacek Kozłowski podczas zwołanej w Starostwie Gostynińskim konferencji.

  - Jest takie słowo, które się nazywa honor. Pamiętacie państwo - "Kończ, waść, wstydu oszczędź"? Osoba, której to dotyczy, może sama podać się do dymisji i rozwiązać ten problem z dnia na dzień. W Polsce czasami zapominamy, że oprócz prawa obowiązują także dobre obyczaje. Obowiązuje także w relacjach międzyludzkich coś takiego jak honor - dodał.

  Rada Miejska powinna najpóźniej w ciągu miesiąca od wydania prawomocnego wyroku (tj. od 17 stycznia br.) stwierdzić w drodze uchwały wygaśnięcie mandatu burmistrza. Ponieważ rada nie wywiązała się z tego obowiązku, wojewoda mazowiecki wezwał organ samorządu do podjęcia stosowanej uchwały. Rada ma na to 30 dni od daty otrzymania wezwania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół