• facebook
 • rss
 • Na patriotyczną nutę

  Edyta Gąsiorowska

  dodane 12.11.2013 23:36

  Kolejny raz w Narodowe Święto Niepodległości w Tłuchowie zorganizowano Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej.

  Od wielu lat z inicjatywy ks. proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego z okazji 11 listopada odbywa się Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej – jeden z elementów niepodległościowych obchodów.

  Najpierw ulicami Tłuchowa przeszły poczty sztandarowe jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie. Tłuchowianie upamiętnili, tych którzy zginęli w walce za Ojczyznę podczas apelu poległych odczytanym przy pomniku Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Gminy Tłuchowo. Złożono wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze. Przy dźwiękach Gminno-Parafialnej Orkiestry Dętej udano się do kościoła parafialnego na wspólną modlitwę za ojczyznę.

  Po Mszy św. przy pomniku powstańców styczniowych, który znajduje się przy kościele parafialnym, odmówiono modlitwę i złożono kwiaty. Kolejnym punktem tłuchowskiego święta niepodległości był X Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, organizowany corocznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Tłuchowie. Na scenie zaprezentowało się 11 wykonawców. Oprócz grup dziecięcych i młodzieżowych działających przy tutejszych szkołach, zaprezentowały się grupy działające przy świetlicach środowiskowych, chór nauczycieli, zespoły, orkiestra dęta i soliści. Różnorodność wykonawców i ich repertuaru corocznie przyciąga do Tłuchowa szeroką widownię.

  Na tegoroczne obchody niepodległościowe przybył mieszkający tu przed II wojną światową Leszek Nels, dziś warszawiak, ale sercem związany z tym terenem. We wzruszających słowach opowiedział krótko o swoich wojennych losach i wyrecytował utwór, który jako młody chłopiec w 1932 roku prezentował przy tłuchowskim Pomniku Powstańców.

  Podczas tegorocznego przeglądu zebrani w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury mogli podziwiać nie tylko piękne wykonania znanych, jak również nowych, utworów patriotycznych i religijnych, ale również pokaz tańca narodowego – mazura, zaprezentowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tłuchowie. Na scenie już poza przeglądem zaprezentowała się Kinga Małkiewicz, która zajęła I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki ”Katiusza” w Moskwie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół