• facebook
 • rss
 • Wyjść na pole wiary

  Dominik Nowakowski

  dodane 03.09.2013 22:16

  Ośrodek Doradztwa Rolniczego zapisał bogatą kartę w historii mazowieckiego i krajowego rolnictwa. Na jubileuszu 90-lecia istnienia wspominano stare dzieje, ale snuto też plany na przyszłość, która ma sięgać po nowoczesne technologie.

  Oficjalną część obchodów poprzedziła Msza św. celebrowana przez bp. Piotra Liberę w intencji wielu pokoleń rolników i pracujących z nimi doradców. Ordynariusz diecezji płockiej przypominał w swój homilii m.in. słowa papieża Franciszka, który odwoływał się do Jezusowej przypowieści o siewcy.

  - Niektóre ziarna padły na drogę, pośród kamieni, między ciernie i nie mogły wzrosnąć. Inne natomiast padły na ziemię żyzną i wydały obfity plon. Sam Jezus wyjaśnił znaczenie tej przypowieści: ziarnem jest Słowo Boże, które pada w nasze serca. A więc nasze serce, serce każdego z nas, nasze życie, prawdziwym ”Campus Fidei polem wiary”. Jezus prosi, byście Mu pozwolili wejść w wasze życie przez Jego Słowo, przez Jego obecność. Proszę, pozwólcie Chrystusowi i Jego Słowu wejść w wasze życie, zapuścić korzenie i wzrastać! – mówił biskup.

  - 90 lat temu tu, w Poświętnem rozpoczęła się historia związania tego miejsca z doradztwem rolniczym. Doradztwo zmieniało się w ciągu tych wszystkich lat, ale zawsze najważniejszym jego podmiotem był człowiek – otwierał uroczystości Andrzej Kamasa, nowy dyrektor MODR w Warszawie.

  Wielu z zaproszonych gości podkreślało, że ośrodek w Poświętnem to najstarsza tego typu instytucja. – To matecznik wszystkich ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce, Polsce, która stoi rolnictwem. I jak długo rolnictwo będzie silne tak długo nasz kraj będzie trwał – mówił senator RP Jan Maria Jackowski.

  Symbolicznym momentem świętowania było poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, nowoczesnego obiektu w strukturach placówki na Poświętnem. – To kluczowy projekt, który idzie z duchem czasu – stwierdzał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – Dziś współczesne rolnictwo to współczesne technologie, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju wsi.

  Podczas jubileuszu złotym, srebrnym i brązowym medalem odznaczono długoletnich pracowników płońskiego ośrodka. Z okazji okrągłej rocznicy wydano również interesującą książkę autorstwa Macieja Zawadzkiego, w której można przeczytać i zobaczyć, jak zmieniało się Poświętne na przestrzeni tych 90 lat.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół