• facebook
 • rss
 • Odmienione sanktuarium

  am

  dodane 13.08.2013 15:23

  - Położony na wzgórzu kościół i cudowne źródełko znają nie tylko mieszkańcy tutejszej parafii Mochowo. To sanktuarium jest jak Góra Tabor - miejsce przemienienia - mówił podczas dorocznego odpustu bp Piotr Libera.

    Odpust w Żurawinie obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Przemienieniu Pańskim
  Agnieszka Małecka /GN
  Uroczystość odpustowa w tym roku miała podwójny wymiar. Mija właśnie 450 lat od ufundowania pierwszego żurawińskiego kościoła - tym samym ponad cztery wieki kultu Maryjnego w tym miejscu. Niedawno też zakończono ważne prace remontowe i porządkowe w samym sanktuarium i na otaczającym go terenie.

  - Remonty podejmowano przez ostatnie trzy lata. Dzięki dofinansowaniu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego dokonano: wymiany więźby dachowej i dachu na kościele filialnym, częściowo wymieniono ogrodzenie wokół kościoła i wyremontowano wnętrza świątyni - mówi ks. Grzegorz Mierzejewski, proboszcz parafii w Mochowie. Na sam remont dachu parafia otrzymała dotację w wysokości 95 tys., co stanowi ponad połowę kosztów tego przedsięwzięcia.

  Uroczystości odpustowe były okazją, by podziękować ofiarodawcom, darczyńcom i wykonawcom. Ksiądz proboszcz wyraził wdzięczność marszałkowi województwa mazowieckiego, Adamowi Struzikowi, a także firmom, osobom indywidualnym i wielu anonimowym ofiarodawcom, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie gruntowego remontu.

    Ks. Grzegorz prezentuje bursztynową różę - dar bp. Piotra dla sanktuarium
  Agnieszka Małecka /GN
  Do początków tego miejsca odniósł się w swojej homilii bp Piotr, cytując stare kroniki. Skąd nazwa Żurawin? Od pustelnika Żurawinka, który miał tu mieszkać przed wiekami, a któremu objawiła się Matka Boża na drzewie osikowym. Z tego drzewa zachował się mały kawałek - „pieniuszek”, przechowywany w sanktuarium. Obok znajduje się studzienka, w której bije woda mająca cudowną moc. Pierwszy kościółek powstał w 1563 r., za panowania króla Zygmunta Augusta, czyli 450 lat temu.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół