• facebook
 • rss
 • Tamten piękny czerwiec

  am

  dodane 09.06.2013 12:41

  Na dawnym placu celebry papieskiej w Płocku, u zbiegu ulic Łukaszewicza i 7 czerwca, wspominano wydarzenie z 1991 r. i modlono się o kanonizację Jana Pawła II.

    Andrzej Drętkiewicz wspominał przebieg pielgrzymki
  Agnieszka Małecka /GN
  – Co roku spotykamy się w tym miejscu, gdzie ojciec święty Jan Paweł II sprawował Eucharystię. To miejsce historyczne. Tutaj, na tym stadionie, 7 czerwca 1991 roku o 15.20, z pięćdziesięciominutowym opóźnieniem ze względy na warunki atmosferyczne, lądował helikopter – tym wspomnieniem rozpoczął spotkanie ówczesny prezydent i wojewoda płocki Andrzej Drętkiewicz, który był w delegacji witającej ojca świętego.

  Tegorocznego spotkanie zgromadziło m.in. ówczesnych samorządowców i osoby, które były zaangażowane w organizację tamtych wydarzeń; nie zabrakło reprezentantów Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji płockiej, do którego 22 lata temu ojciec święty skierował słowa pozdrowienia.

  Zgromadzeni przy obelisku upamiętniającym to wydarzenie zmówili litanię do Serca Pana Jezusa, bo 22 lata właśnie w Płocku nabożeństwo czerwcowe było jednym z punktów pielgrzymki. Wysłuchano także fragmentu homilii i odśpiewano "Barkę".

    Wspólnie zaśpiewano "Barkę"
  Agnieszka Małecka /GN
  Andrzej Drętkiewicz przypomniał też krótko, że w obelisku postawionym dwa lata temu, znajduje się fragment pamiątkowego stalowego słupa, który był jednym z elementów konstrukcji ołtarza podczas papieskiej celebry. Podkreślił, że ten autentyczny kawałek ołtarza to dla wielu ludzi już relikwia, i wyraził nadzieję, że będzie on kiedyś wyeksponowany.

  Wcześniej w tym miejscu była tablica, przytwierdzona do wspomnianego słupa, ustawiona w 10. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka, przez Ligę Miejską. Dzisiaj płyta jest częścią obelisku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół