• facebook
 • rss
 • Lekcja od papieża

  Ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 11.02.2013 15:00

  – To nowe doświadczenia dla wierzących, które przypomina o naszej odpowiedzialności za Kościół i ciągłym, odważnym odkrywaniu woli Bożej – mówią o decyzji Benedykta XVI księża profesorowie płockiego seminarium.

  – Przyjmijmy tę decyzję Ojca świętego z całą powagą. Ja widzę w niej jego ogromną troskę o Kościół – mówi ks. prof. Wojciech Góralski, wybitny prawnik kanonista. – Od wieków takiej decyzji w Kościele nie podejmowano, tym bardziej świadczy ona o wielkości, odwadze i dojrzałości w podjęciu takiego kroku przez Ojca świętego. O takiej sytuacji mówi prawo kanoniczne, kanon 332, paragraf 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, i zaznacza, że tej decyzji papieża nikt nie musi przyjmować. Modlę się za naszego papieża i proszę o dobry wybór jego następcy, zgodny z wolą Bożą – dodaje ks. prof. Góralski.

  – To jest znak od Boga dla naszych czasów – podkreśla ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, teolog moralista z płockiego WSD. – Byłem bardzo zaskoczony, jak każdy, tą papieską decyzją, bo przez lata porównywaliśmy Benedykta XVI z Janem Pawłem II. Nasz błogosławiony wzbudzał szacunek w przeżywaniu choroby i w niesieniu krzyża do końca. Obecny papież uczy nas odpowiedzialności za Kościół – chce oddać stery Kościoła w zdrowe ręce swego następcy. Jedna i druga postawa wzbudza mój głęboki szacunek. To ma niezwykłe znaczenie. Z pewnością tu dotykamy planów Bożych. Benedykt XVI w chorobie szuka inaczej pomocy u Boga. w ten sposób daje wszystkim wskazówkę: szukajcie i odkrywajcie wolę Bożą w waszym życiu. Jest to również decyzja, która wypływa z faktu, że choć życie ludzkie wydłuża się, to nie oznacza, że człowiek po ukończeniu 80 lat jest tak samo sprawny intelektualnie i fizycznie. To decyzja człowieka wiary godna podziwu – mówi ks. Mroczkowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół