• facebook
 • rss
 • Rozśpiewane święto

  Edyta Gąsiorowska

  dodane 12.11.2012 17:12

  – To jest radosne święto, wpisało się już w kulturę i duszę narodu przez śpiew. Od dziewięciu lat troszczymy się o patriotycznego ducha w Tłuchowie, organizując przegląd pieśni patriotycznej i religijnej – mówi proboszcz ks. kan. Andrzej Zakrzewski.

    Chór nauczycieli "Gloria" uczestniczył w przeglądzie pieśni religijnej i patriotycznej
  Edyta Gąsiorowska
  Uroczystości 11 listopada rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych: Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych do pomnikaKu Czci Poległych i Pomordowanych w latach 1939–1945”.

  Apel poległych zakończyło złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy. Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym przewodniczył ks. kan. Andrzej Zakrzewski.

  – Dziś wspominamy wszystkich bohaterów narodowych, którzy „walczyli za wolność naszą i waszą”. Jednak pamiętać należy, że nie tylko żołnierze walczyli z naszymi prześladowcami. Wśród bojowników byli również cywile: nauczyciele, pisarze, poeci i młodzież, która mimo represji ze strony zaborców podjęła trud walki o wiedzę. Podejmowała naukę, bo wiedziała, że ludzie wykształceni będą kiedyś Polsce potrzebni – mówił w czasie kazania ks. Zakrzewski.

  Od dziewięciu lat podtrzymywany jest w Tłuchowie zwyczaj, że po południu 11 listopada odbywa się Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej. Cykliczna impreza, której inicjatorem jest ksiądz proboszcz, odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury. Na scenie pojawiło się 11 wykonawców: soliści, zespoły oraz chóry. Zaprezentowali popularne oraz mniej znane utwory religijne i patriotyczne. Impreza nie ma charakteru konkursowego, największą nagrodą dla artystów jest szansa występu na scenie i gromkie brawa widzów, którzy i w tym roku dopisali. – Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej to już tradycja naszej gminy. Każdego roku przychodzę, aby posłuchać występu moich znajomych, a nawet członków rodziny. W tym roku podczas przeglądu podziwiałam wnuczkę, która tańczyła krakowiaka, oraz córkę śpiewającą w chórze nauczycieli „Gloria”. To dobrze, że potrafimy kultywować tradycje patriotyczne i integrować środowisko lokalne – powiedziała po zakończonym przeglądzie Teresa Krysztoforska.

       

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół