Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • karol
    04.11.2013 08:21
    O co chodzi w tym "odżegnywaniu" się od o. Posackiego i pisma "Egzorcysta"? Pismo jak pismo, ma swoje lepsze i i gorsze momenty, tak samo jak "gość", czy "idziemy". Lecz w odróżnieniu od przywołanych skupia się prawie wyłącznie na sferze duchowej. Nie pojmuję tej nagonki.
    doceń 6
  • mamakatarzyna
    04.11.2013 09:28

    Brak mi słów do takich wypowiedzi i takich sprostowań. :-(

    One nie powinny nigdy się zdarzyć, bo wprowadzają zamęt.
    Te sprawy powinny być regulowane przed wydawaniem pisma, a nie po. Jest instytucja Imprimatur czy nie? Dotyczy wydawnictw katolickich czy nie?


    Niestety, został stworzony szum medialny, z którego szatan bardzo się cieszy, biznes ezoteryczny również, bo już zaczął tracić dochody. A są one potężne.

    Kto za to odpowiada? Przede wszystkim duszpasterze, którzy, niestety, również, jak zwykli ludzi, mają różny stosunek do istnienia diabła.Niektórzy wręcz symboliczny.
    Nie będę wskazywać imiennie, bo wszyscy te postaci znają z medialnych komentarzy.
    Teraz raptem podważanie sensu pisma, które miało zapobiegać szerzeniu się okultyzmu i szatańskich praktyk .

    Czy naprawdę trzeba to rozstrzygać w mediach te sprawy siejąc zamęt duchowy?

    Czy już nie ma Episkopat żadnej władzy, by wydawnictwa katolickie wspomagały nauczanie Kościoła a nie szkodziły?



    W sierpniu odpoczywałam w Kołobrzegu. Tam w kazdym kościele zaraz po błogosławieństwie odmawiana jest modlitwa papieża Leona XIII, jeśli dobrze pamietam:


    "Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen".

    Genezę tej modlitwy przypomina Rycerstwo Świętego Michała Archanioła w  Krakowie

    http://poltris.nazwa.pl/swmichal/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=62

    Dlaczego nie ma jej we wszystkich kościołach? Byłaby doskonała okazaja wytłumaczyć wiernym Nauczanie i przestać nauczać za pomocą sprostwań.

     





     

    • Imprimatur
      04.11.2013 10:27
      Sęk w tym, że takie pisma jak Egzorcysta czy Fronda nie są formalnie pismami kościelnymi czy katolickimi. Nie potrzebują zgody episkopatu na swoje publikacje, nie potrzebują asystentów kościelnych. Takie pismo po prawdzie może wydawać każdy. Problem w tym, że nikt nie podważa ich "katolickości". Nikt na to w episkopacie wcześniej nie reagował, a teraz pojawia się problem, bo jedni szerzą magiczne myślenie, a drudzy bluzgają na wybranych biskupów i wszystkim się wydaje, że mają na to patent.
      doceń 3
  • AndrzejGGG
    04.11.2013 09:48
    Dzieje się faktycznie coś dziwnego w tej działce, aczkolwiek problem nie dotyczy tylko o. Posackiego, pisma "Egzorcysta" czy podobnych. Problem jest o wiele głębszy, bo dotyczy samej struktury Kościoła polskiego, której brakuje konkretniejszych środowisk posoborowych, brak ten jest szczególnie boleśnie odczuwalny w sektorze Odnowy... Stąd nadmierna koncentracja tego, co w Polsce nazywa się nową ewangelizacją, na fenomenie mszy o uzdrowienie czy na podobnych fenomenach pseudocharyzmatycznych, które są czystym nadużyciem gdy odbywają się poza wspólnotą modlitewną, a to jest większość przypadków na polskim gruncie... W innych krajach sama Odnowa wycięła w pień podobną partyzantkę, bo jest ona przeciwna nie tylko samej naturze Odnowy, ale także oficjalnym dokumentom Kościoła, które bardzo jasno wypowiadają się w kwestiach modlitwy o uzdrowienie mieszanej z sakramentem Eucharystii... W Polsce do tej pory nadużywa się tych form modlitewnych, w parze z ewangelizacją przez diabła, i zaczyna się reakcja nie tylko biskupów, ale także mediów laickich, które coraz częściej biorą na tapetę te nadużycia. Jeżeli tak dalej pójdzie, może się skończyć katastrofą, czyli zajęciem stanowiska przez biskupów, którzy położą lagę na tym wszystkim i dziecko zostanie wylane z kąpielą... Nie znaczy to oczywiście że diabeł nie istnieje, mamy w Polsce inwazję sekt i wszystkich podobnych fenomenów, a mamy przede wszystkim potworną słabość ludzi, których najwyżej wychowano w Kościele do powierzchownych praktyk religijnych, a w spotkaniu z rzeczywistością życia, cierpienia i zła to po prostu nie wystarcza. Problemu nie rozwiąże się wyłącznie mnożeniem mszy o uzdrowienie czy podobnych rzeczy, ale należałoby tworzyć normalne środowiska modlitewne i formacyjne, w których normalny człowiek mógłby spotkać Boga żywego i znaleźć to, co potrzebuje... Czy Kościołowi polskiemu zależy na tworzeniu takich środowisk i czy czuje potrzebę ich powstawania? Tu jest cały problem...
    • mamakatarzyna
      04.11.2013 10:10

      W pełni się zgadzam z tą opinią. Przy okazji proszę zwócić uwagę na ilość tego typu artykułów i świadectw wcale nie w "Egzorcyście".
      Nawet tu w portalu Wiara. Wyrwana z sideł DIABŁA czasopismo "Różaniec" http://prasa.wiara.pl/doc/1764376.Wyrwana-z-sidel-DIABLA

      doceń 0
    • karol
      04.11.2013 10:37
      Andrzeju, czy przeszkadza Ci że w Polsce, w odróznieniu od takich np. Niemiec, Kościół jest wciąż żywy? Że mnożą się spotkania ewangelizacyjne na których ludzie oddają swoje zycie Jezusowi? Myślę że Duch Św. działa, rozpala swój ogień właśnie m.in. poprzez modlitwy o uzdrowienie które odbywaja się w kościołach i nie pozwala być obojętnym dzieki ludziom jak o. Posacki czy pismo Egzorcysta. I właśnie za to Bogu dziękuję, że pozwolił żeby właśnie w Polsce praktycznie każdy idąc do parafialnego kościoła mógł przekonac się o tym że Jezus żyje, a Duch Św. działa. Jak chcesz model bardziej soborowy to zapraszam do kościołów w niemczech, danii, francji, holandii na wspaniałe koncerty, przedstawienia teatralne, dyskusje ekumeniczne itd. bez Boga, bez Ducha. Tego pragniesz?
      • mamakatarzyna
        04.11.2013 11:29
        A ja myślę Karolu, że nie doczytałeś tekstu Andrzeja. :-)
        doceń 1
        0
    • mamakatarzyna
      04.11.2013 11:32

      Dopytam w związku z wątpliwościami Karola.
      "...ale także oficjalnym dokumentom Kościoła, które bardzo jasno wypowiadają się w kwestiach modlitwy o uzdrowienie mieszanej z sakramentem Eucharystii..."
      - możesz jaśniej konkretniej, co miałeś namyśli i jakie dokumenty?

      Bo może to ja źle zrozumiałam Twoją wypowiedź.

      • AndrzejGGG
        04.11.2013 12:33
        http://ekai.pl/biblioteka/dokumenty/x107/instrukcja-o-modlitwach-o-uzdrowienie-od-boga/
        Tekst super jasny, który wyraźnie mówi, że modlitw o uwolnienie i uzdrowienie nie wolno mieszać z modlitwą liturgiczną. Odnośnie samej posługi tzw. charyzmatycznej zasady są bardzo jasne: charyzmaty służą do budowania modlitwy i wspólnoty Kościoła, czyli nadużyciem jest używanie charyzmatów poza kontekstem modlitwy wspólnotowej grupy charyzmatycznej, bo tylko wtedy istnieje pełen kontekst eklezjalny gwarantujący minimum rozeznania... Nie ma samotnych charyzmatów i nie ma samotnych charyzmatyków - powtarzali do znudzenia pionierzy Odnowy w Europie... U nas przez wiele lat tolerowało się partyzantkę, bo nie znano innych sposobów robienia czegokolwiek, a normalnych środowisk posoborowych na razie ze świecą szukać, ale prędzej czy później biskupi polscy mogą zażądać, żeby było przestrzegane nauczanie Kościoła w tej kwestii i nagle może się okazać, że poza mszami o uwolnienie i uzdrowienie bardzo mało potrafimy robić... Karola zapraszałbym do bliższego poznania choćby włoskiej rzeczywistości laikatu i ruchów odnowy Kościoła, które istnieją od dziesiątków lat i wychowały całe pokolenia chrześcijan zaangażowanych społecznie, model posoborowy Kościoła opartego na wspólnotach, które są siłą napędową parafii jest już dość powszechny nie tylko w Ameryce Łacińskiej czy w Afryce, ale nawet w wielu parafiach w Stanach... Może Sobór i jego przesłanie, aby chrześcijaństwo i spotkanie z Jezusem było dostępne dla każdego śmiertelnika, będzie docierało powoli także do naszych rzeczywistości polskich... Oby jak najszybciej...
        doceń 0
        0
    • mamakatarzyna
      04.11.2013 19:21
      @AndrzejGGG Dziękuję za to dopowiedzenie. Nie znałam tego dokumentu. Warto było zapytać :-)Mam nadzieję, że nie tylko mnie się ono przydało.
      Powtarzam więc
      http://ekai.pl/biblioteka/dokumenty/x107/instrukcja-o-modlitwach-o-uzdrowienie-od-boga/

      Jest długi, ale warto poświęcić trochę czasu na lekturę, szczególnie na rozdział:"Spis treści".

      Ale przy okazji chcę również podziękować za odważne słowa w sprawie odnowy soborowej. Czasem mam wrażenie, że dla świętego spokoju wolimy o tym nie wspominać hurtem przyjmując argumenty obwiniające Sobór za zło.
      A może to wina naszej niewiedzy?
      • karol
        05.11.2013 07:36
        Przebrnąłem, tekst który porządkuje modlitwy o uzdrowienie rozróżniając nabożeństwa liturgiczne i nieliturgiczne, modlitwy o uzdrowienie celebrowane w kościele przez duchownych i spotkania modlitewne poza kościołem które mogą prowadzić świeccy. Odróznia tez modlitwy o uzdrowienie od darów ducha świętego - w tym uzdrawiania - udzielane wierzącym wg wyboru Ducha Świętego. Nie ma ani słowa krytyki, a Andrzej, nie wiedzieć czemu chciałby przegonić je z kościołów. Ale dyskusja zeszła daleko od tematu 'Egzorcysty" i Bp Libera, który może nawet nie krytykuje a jedynie zwraca uwagę żeby nie przypisywać mu reklamy.
        doceń 0
        0
    • beatta
      04.11.2013 21:58
      AndrzejGGG cos mieszasz msze o uzdrowienie sa to msze o charakterze Charyzmatycznym Jezus uzdrawial uwalnial,nauczal i karmil.To sa wspaniale msze ktore sa prowadzone przez KK i grupy modlitewne Jezus mowil ze w imie Jego zle duchy wyzucac beda sa to Dary Ducha Swietego a satan naprawde istnieje
      http://www.youtube.com/watch?v=nzrAzM-xILs
      Pan Robert Tekieli wie cos o tym polecam
      doceń 1
  • komentarz
    04.11.2013 09:57
    O ile pamiętam, w komentarzach na forum GN były podnoszone uwagi, aby "Egzorcysta" nie był promowany w tygodniku, z uwagi na część czytelników tego miesięcznika, którzy z powodu na treści tam zawarte, mogą sobie lub innym przypisywać działania Złego, co w rezultacie prowadzi do histerii tych czytelników. Ta sfera związana z egzorcyzmami jest zbyt delikatnej natury, aby każda osoba mogła z nimi się zapoznawać, ze względu rozwiachwianą osobowość.
    I teraz dopiero gdy "Rzeczpospolita" podniosła ten problem, sprawa została wyjaśniona.
    Mam nadzieję, że GN nie będzie już pisał o "Egzorcyście".
    doceń 0
  • Achim
    04.11.2013 13:26
    Szerzą się różne domysły, jest nagonka na miesięcznik "Egzorcysta", niektórzy mówią, że koncentruje się on na złu. Osobiście tego nie zauważyłem, treści są wyważone z jednoznacznym wskazaniem na wielkość i miłość Boga. Niestety niepochlebne opinie o piśmie wyrażają również osoby, które tej gazety nie miały w ręce, co powinno je w ogóle wyłączyć z dyskusji na ten temat. Natomiast sama dyskusja na ten temat jest w tej chwili jałowa i w tej formie nie ma sensu. Jeśli Episkopat czy ktokolwiek inny ma zastrzeżenia co do tej gazety, to proszę o wydanie stosownego, oficjalnego komunikatu, z dokładnym wskazaniem co, jak i gdzie jest nie tak, co jest sprzeczne z nauką Kościoła. Bo niestety idąc obecnym tokiem myślenia krytyków tej gazety należy również przestać czytać Pismo Święte, bo przecież tam szatan występuje, są przypadku opętań, złych duchów itd. Być może niektórym wydaje się, że to były wydarzenia historyczne, ale nic z tego- ta walka trwa nadal, te rzeczy dzieją się nadal. Niektórzy uważają, że rzeczywiście mówi się za dużo o siłach zła, a ja powiem tak- zło i szatan nie istnieją. Dlaczego tak sądzę? Bo od dobrych kilkunastu lat, słuchając regularnie (o wiele częściej niż w niedzielę i święta) kazań w kilku diecezjach nie usłyszałem o piekle, szatanie, niewiele było o zagrożeniach duchowych. Ot, landrynkowy świat- tylko Boże Miłosierdzie, Miłość itd. Czyli mam rozumieć, że jedna z głównych prawd wiary już nie obowiązuje (Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.)?
    doceń 1
  • świadek
    04.11.2013 14:00
    Niszczenie, podważanie wszelkich AUTORYTETÓW i tego co twórczo dobre ( miesięcznik Egzorcysta) to tendencja dzisiejszego skrzywionego stylu życia społeczeństwa. Wierzących jako Kościoła też. Wszystko i wszystkich się podważa i próbuje niszczyć. Każdy ma coś na każdego i jak o kimś zaczynam mówic dobrze zaraz ktoś deprecjonuje taką osobę , bo ma na niego haka. Byłem jako świecki w grupie księży za granicą. Rozów mnóstwo, spotkań - próbowałem mówić świadectwa o pozytywnych postawach księży z diecezji. a potem po cichu którys z nich mawiał....nie mów tak o tym lub tamtym bo ten i tamtem z nim się nie lubią i każdy kolega ksiądz coś ma na innego kolegę księdza - smutne. to jak to wygląda gdy dany ksiądz ma wspólnotę - parafian - oj tez się nasłuchałem.....ZAMIAST O DOBRYCH CECHACH MÓWIĆ NON STOP OCZERNIANIE OBGADYWANIE - niszczenie wszelkich autorytetów - SMUTNO MI W TAKIM KATOLICKIM TOWARZYSTWIE,,,,,,,
    doceń 0
  • moim zdaniem
    05.11.2013 06:20
    O ile pamiętam, w komentarzach na forum GN były podnoszone uwagi, aby "Egzorcysta" nie był promowany w tygodniku, z uwagi na część czytelników tego miesięcznika, którzy ze względu na treści tam zawarte, mogą sobie lub innym przypisywać działania Złego, co w rezultacie prowadzi do histerii tych czytelników. Ta sfera związana z egzorcyzmami jest zbyt delikatnej natury, aby każda osoba mogła z nimi się zapoznawać, ze uwagi na rozwiachwianą osobowość.
    I teraz dopiero gdy "Rzeczpospolita" podniosła ten problem, sprawa została wyjaśniona.
    Mam nadzieję, że GN nie będzie już pisał o "Egzorcyście".
    doceń 2
  • reniaparzych@wp.pl
    27.02.2017 10:27
    To bardzo cenna publikacja na rynku. Wydawca nie ma wpływu kto go weźmie do ręki. Artykuły są bardzo ciekawe i poszerzają wiedzę a nie ciekawość. UB
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy