Płock. Potrzeba hartu ciała i ducha

wp

publikacja 02.03.2024 16:34

Płocka młodzież uczciła pamięć żołnierzy wyklętych.

Mszy św. w intencji żołnierzy wyklętych przewodniczył biskup Piotr Libera. Mszy św. w intencji żołnierzy wyklętych przewodniczył biskup Piotr Libera.
ks. Włodzimierz Piętka

Wojskowy mundur i sportowe pasje przyciągają młodzież do bohaterów narodowych i wartości patriotycznych. Te postawy od 10 lat próbuje krzewić w Płocku Leszek Brzeski, płocki społecznik, samorządowiec, wychowawca i sportowiec. W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Płocku, z jego inicjatywy, odbył się X Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a jego metą była dawna katownia UB przy ul. 1 Maja.

Bieg poprzedziła Msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, którą celebrował biskup Piotr Libera. Przybyli na nią uczniowie niektórych płockich szkół podstawowych i średnich, zwłaszcza klasy o profilu sportowym i mundurowym. Wojskowy szyk i kilkanaście pocztów sztandarowych nadały szczególną, uroczystą oprawę liturgii sprawowanej przez biskupa Piotra.

- Trzeba nam wciąż wzmacniać pamięć o żołnierzach niezłomnych, bo zapłacili najwyższą cenę, przelewając krew za ojczyznę i za naszą wolność. Jesteśmy ich dłużnikami! Ci prawdziwi bohaterowie zostali w czasach komuny oczernieni, bo nie zgodzili się na zdradę. Dziś wciąż uczą nas prawdziwej wolności i miłości do ojczyzny, uczą pięknego przeżywania życia - mówił biskup do młodych w kazaniu.

Wskazał na honor, którym szczególnie odznaczali się ci bohaterowie, upamiętniani zwłaszcza co roku 1 marca. - Czym jest honor? - pytał biskup. - To zachowywanie reguł, nawet gdy nie przynoszą korzyści. Honor jest konieczny, aby w życiu była możliwa autentyczna identyfikacja tego, co jest prawdziwe i godne - mówił kaznodzieja. Przypomniał, że Kościół zawsze pamiętał o bohaterach, i że zobowiązywał do tego św. Jan Paweł II. Odwołując się do poezji Zbigniewa Herberta pytał zgromadzonych w kościele, zwłaszcza młodych: - Po co to wszystko? Jaki sens ma grzebanie w grobach i w historii? - Bo trzeba nam wiedzieć, policzyć ich, zawołać po imieniu, i popatrzeć dalej na drogę, która nas czeka - mówił biskup. Liturgię uświetnił śpiew grupy muzycznej z parafii pw. św. Benedykta w Płocku-Radziwiu.

Po odśpiewaniu "Roty" na zakończenie Mszy św. złożono kwiaty przed pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego. Potem młodzież wzięła udział w X Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod dawną katownię UB przy ul. 1 Maja. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.