Nowe smaki Wielkiego Postu

wp

publikacja 14.02.2024 22:53

Tegoroczny Wielki Post rozpoczął się od procesji pokutnej przez Płock. To początek szczególnej duchowej drogi ku Wielkanocy. Co nas jeszcze czeka?

Procesji pokutnej do katedry przewodniczył biskup płocki. Procesji pokutnej do katedry przewodniczył biskup płocki.
Archiwum Walerii Gordienko

Obchody Środy Popielcowej w Płocku rozpoczęła w tym roku procesja pokutna z kościoła pw. św. Dominika na Górkach do katedry. Jest to nawiązanie do "tradycji rzymskiej liturgii, aby przy śpiewie litanii wzywać orędownictwa świętych, by owocnie przeżyć ten czas zbawienia" – napisał biskup Szymon Stułkowski, zapraszając mieszkańców biskupiego miasta do udziału w płockich obchodach Środy Popielcowej.

"Uczyńmy w tym roku szczególnym patronem naszego wielkopostnego wędrowania św. Zygmunta, którego jubileusz męczeńskiej śmierci obchodzimy w naszej diecezji. Niech ten święty król i męczennik, który nawrócił się z herezji arianizmu i odnalazł prawdę w Kościele katolickim, pomaga nam odkryć na nowo piękno wspólnoty ludu Bożego i wartość Bożej prawdy w naszym życiu. Mam nadzieję, że podczas naszej procesji pokutnej nie zabraknie rodzin z dziećmi, młodych i starszych, osób życia konsekrowanego i duchownych" – napisał dalej biskup.

Procesja wyruszyła z kościoła ojców klaretynów na Górkach. Gdy dotarła do katedry, rozpoczęła się Msza św. połączona z pokutnym obrzędem posypania głów popiołem.

– Podczas procesji wzywamy wstawiennictwa wszystkich świętych, aby użyczyli nam swojej mądrości, aby dzięki ich wsparciu, ten Wielki Post nie "przeleciał nam między palcami" – mówił biskup na rozpoczęcie procesji.

W piątek 16 lutego o godz. 17, w bazylice katedralnej z udziałem księży biskupów Szymona Stułkowskiego i Mirosława Milewskiego zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w dniu modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. O modlitwę przebłagania i wynagrodzenia w tej intencji prosi cały Kościół Ojciec Święty Franciszek.

Z kolei w niedziele Wielkiego Postu, począwszy od 18 lutego, w kościele ojców klaretynów o godz. 19.00, będą sprawowane "Gorzkie na Górkach". Na prośbę biskupa Szymona, Gorzkim Żalom w tym kościele będzie towarzyszyła specjalna aranżacja artystyczna. W jej przygotowanie włączyły się środowiska muzyczne i teatralne. Nabożeństwo będzie rozpoczynała scenka rodzajowa przygotowana przez Teatr Form Wielu z Płocka, Gorzkie Żale będą wyśpiewane w różnych aranżacjach muzycznych. Naukom pasyjnym będzie towarzyszył temat "Getsemani", a w kolejne niedziele kaznodzieje będą się zatrzymywać przy kolejnych postaciach z Ogrodu Oliwnego, mówiąc o: Piotrze i synach Zebedeusza; o aniele, który ukazał się Jezusowi z kielichem męki; o Judaszu, który całując Mistrza, zdradził; o słudze najwyższego kapłana, któremu Piotr odciął ucho; o młodzieńcu, który widząc pojmanie Jezusa uciekł przerażony; i o tłumie, który wyszedł z mieczami i kijami, aby pojmać Pana. W czasie pierwszego nabożeństwa pasyjnego na Górkach kazanie wygłosi biskup płocki.