Płock. Uchodźcy i lekceważony Jezus... nie tylko w poezji

wp

|

Gość Niedzielny

publikacja 11.01.2024 23:37

W Mediatece eMka przy Książnicy Płockiej odbyła się promocja nowego tomiku poezji "Mare Internum", autorstwa płockiego poety Krzysztofa J. Barańskiego.

Płock. Uchodźcy i lekceważony Jezus... nie tylko w poezji Spotkanie z poetą Krzysztofem J. Barańskim odbyło się w Mediatece przy Książnicy Płockiej. ks. Włodzimierz Piętka

Jak wybrzmiało w czasie promocji 11 stycznia, w publikacji zostało zawarte to, co ważne, aktualne i pasjonujące, a może nawet ostatnie w twórczości prezesa płockiego oddziału Związku Literatów Polskich. – Nie wiem, może to ostatni mój tomik poezji… Chciałem w tych wierszach dotknąć tego, co ważne, a może zapomniane i niewygodne, jak los uchodźców na brzegach Morza Śródziemnego. Dlatego pytam m.in., „co pozostaje po uchodźcach?”. To właśnie z tego cyklu wierszy wziął się tytuł całego tomiku – tłumaczył autor.

"Krzysztof Barański im starszy, tym młodszy: coraz bardziej zaskakujący, fascynujący, poetyko wolny" – napisał we wstępie do wydawnictwa Maciej Woźniak - poeta, felietonista i recenzent. Z uczestnikami spotkania Barański podzielił się osobistymi refleksjami na temat kultury czytania i pisania. – Kto chce głęboko myśleć i pisać, powinien dużo czytać. Ja to zrozumiałem, będąc przez wiele lat bibliotekarzem w Bibliotece im. Zielińskich w Płocku. Czasami piszę o rozczarowaniach, ale nigdy o rozpaczy. Uważam, że we współczesnej literaturze polskiej i europejskiej za dużo jest pisania o rozpaczy, wojnie, chorobach i śmierci. Zadaniem literatury tymczasem powinna być sienkiewiczowska zasada "ku pokrzepieniu serc". Dlatego mam o to do nich pretensję. Pisarz powinien się uśmiechać do świata – mówił pewnym głosem Barański. Przytoczył pewną bajkę, zapisaną w najnowszym tomiku wierszy o wilku, który się zapatrzył w dziewczynie z czerwonego samochodu. Gdy ona spostrzegła, jak wilk za nią biegł i przystawał, zatrzymała samochód, wysiadła i pogłaskała go. Jego oczy stały się szczęśliwe… Ciekawe, że nawet oczy wilka mogły stać się szczęśliwe.

W swej refleksji autor "Mare Internum" szedł jeszcze dalej, nawiązując do Biblii. Zresztą, często to czynił w ponad 50-letniej twórczości. W jednym z wierszy z tego tomiku napisał: "Jezus nie zasługuje na lekceważenie. On nie patrzy w gardła, On patrzy w dusze".

"Barański nie chce być poetą popularnym, ma inne powody do pisania (…). W »Mare Internum« niby wyruszamy w podróż po literacko-mitycznych dziejach Europy, a w istocie podróżujemy po życiu jednego z jej mieszkańców. Niby czytamy uniwersalne medytacje o samotności i wierze, o pasji życia i lęku przed śmiercią, a przecież czujemy, że zagłębiamy się w intymne zapiski konkretnego narratora, ba, może nawet kogoś, kto tego narratora stworzył. Niby zderzamy się z twardym stylem, z poetyką stworzoną pod wpływem morza lektur, z wierszem otwartym na awangardowe wiatry w literaturze, a spotykamy – człowieka" – czytamy dalej we wstępie do tomiku poezji.

"Mare Internum" Krzysztofa J. Barańskiego jest wydawnictwem Książnicy Płockiej, a spotkanie odbyło się w ramach cyklu "Płockim piórem".


Krzysztof J. Barański to płocki działacz kultury, poeta i prozaik. Wydał m.in. tomik wierszy "Wszystkie drogi do Emaus", "Śpiewnik osobisty", "Różaniec", "Ziemie święte", "Kieliszki na kwadratowych nóżkach", "Rozmowy z Władysławem", "Z tamtej strony", "Punkt odniesienia", "Kamień rzucony w echo", "Białe róże". Opublikował także trzy tomy opowiadań: "Amerykańskie samochody", "Na trzy" oraz "Preselekcja". Należy do Związku Literatów Polskich. Od lutego 2009 r. jest prezesem Płockiego Oddziału ZLP.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?