Znad Wisły jest bliżej do św. Barbary

Waleria Gordienko

publikacja 05.12.2023 09:55

Barbórka w Płocku to długa tradycja, którą podtrzymują "ludzie Wisły". Co roku 4 grudnia gromadzą się w katedrze przy hermie św. Barbary. Tym razem towarzyszył im bp Szymon Stułkowski.

- Po roku doświadczyłem osobiście czym jest pływanie po Wiśle związane z pracą, wypoczynkiem, a także z modlitwą i pielgrzymką - mówił biskup. - Po roku doświadczyłem osobiście czym jest pływanie po Wiśle związane z pracą, wypoczynkiem, a także z modlitwą i pielgrzymką - mówił biskup.
Archiwum Walerii Gordienko

Jak wyznał biskup Szymon w czasie Mszy św., jednym z zaskoczeń, gdy przyszedł do diecezji płockiej, było odkrycie żywego kultu św. Barbary na Mazowszu, zwłaszcza u ludzi żyjących nad Wisłą. - Po roku doświadczyłem osobiście, czym jest pływanie po Wiśle związane z pracą, wypoczynkiem, a także z modlitwą i pielgrzymką - mówił.

W kazaniu biskup Stułkowski nawiązał do zadziwienia Jezusa wiarą setnika z Ewangelii odczytanej w poniedziałek I tygodnia Adwentu (Mt 8, 5-11). Pokornie prosił on o pomoc i uzdrowienie swego sługi, jednocześnie jednak nie uważał się za godnego, aby Zbawiciel wszedł pod jego dach. Jezus, zdumiony tak wielką wiarą, rzekł do tych, którzy szli za Nim: "Zaprawdę powiadam wam: U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary" (Mt 8, 10b). - To dobra lekcja dla nas: możemy zadziwić Jezusa swoją wiarą, kiedy stajemy przed Nim w pokorze, prosząc za kogoś innego. Bądźmy jak ten setnik: zadziwmy wiarą Jezusa, prosząc o zdrowie dla wszystkich, którzy potrzebują naszego wstawiennictwa. To jest troska o drugiego człowieka i możemy zadziwić tym Jezusa - zwłaszcza w Adwencie, kiedy mamy ku temu tak wiele okazji - podkreślił.

- Kiedy wypływamy w rejs, wiemy skąd i dokąd płyniemy. Takie jest także nasze życie. Jeśli chcemy swoją wiarą zadziwić Jezusa, powinniśmy żyć ze świadomością, że od Niego wychodzimy i ku Niemu zmierzamy - stwierdził biskup Szymon.

Na zakończenie Mszy św. w procesji przeniesiono hermę św. Barbary do ołtarza św. Stanisława Kostki, przy którym znajduje się figura patronki wodniaków. Tam modlono się słowami litanii do świętej dziewicy i męczennicy.

Historia obchodów wspomnienia św. Barbary w Płocku - jak zauważono w katedrze - to „piękna kronika duszpasterstwa i modlitwy”. Towarzyszy im zawsze herma z relikwiami świętej i sztandar bractwa. W Eucharystii uczestniczyli m.in. przedstawiciele Sekcji Żeglugi Towarzystwa Przyjaciół Płocka, Bractwa Św. Barbary Ludzi Działających na Wiśle, WOPR-u i Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Liturgię uświetnił śpiew Kameralnego Zespołu Wokalnego Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który na zakończenie wystąpił z koncertem pieśni patriotycznej.