Mława. Zatańczyli na 105. rocznicę odzyskania niepodległości

Marek Szyperski

publikacja 12.11.2023 23:22

W programie mławskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości była Msza św. w intencji ojczyzny, a także wspólne odtańczenie poloneza.

Historyczność chwili i tańca podkreślały również charakterystyczne stroje. Historyczność chwili i tańca podkreślały również charakterystyczne stroje.
Marek Szyperski

Najstarszy i najsłynniejszy polski taniec narodowy został odtańczony w mławskim parku miejskim wokół pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. W pierwszej parze w tany ruszyli członkowie mławskiego zespołu folklorystycznego "Zawkrzanie". Poloneza wspólnie zatańczyli dzieci, młodzież i seniorzy.

- Polonez jest bardzo ładnym, najstarszym polskim tańcem narodowym - komentował Kacper Rutkowski z zespołu "Zawkrzanie". - W naszej sylwetce i w ustawieniu musimy oddać powagę i charakter tego tańca - dodał kierownik "Zawkrzan" Piotr Jankowski, który czuwał nad przebiegiem mławskiego poloneza.

Razem z "Zawkrzanami" do poloneza zaprosił mławian burmistrz Sławomir Kowalewski. - To narodowy taniec polski, tradycyjny taniec, ustawiamy się w parku i zapraszamy wszystkich, którzy chcą zatańczyć, którzy chcą świętować to nasze narodowe najważniejsze święto - powiedział. - Była wspaniała atmosfera święta, które połączyło pokolenia od najmłodszych do najstarszych - skomentował wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Pol.

W mławskim, świątecznym polonezie wzięli także udział członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Ludności Cywilnej Mława. - Ubraliśmy się w stroje z 1918 r., by zaakcentować to święto polonezem i naszym wyglądem - powiedziała Jolanta Wysocka, wiceprezes stowarzyszenia.

Poloneza w Parku Miejskim poprzedziła Msza św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Trójcy Świętej koncelebrowana przez mławskich dziekanów ks. kan. Sławomira Krasińskiego i ks. prał. dr. Kazimierza Ziółkowskiego. Później uczestnicy uroczystości przeszli do Parku Miejskiego, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.