Obory. Nie zmarnować ogromnego dziedzictwa

Marek Szyperski

publikacja 06.11.2023 23:40

Przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach powstał pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej. Pobłogosławił go bp Mirosław Milewski.

W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika, wzięła udział m.in. wojskowa kompania honorowa. W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika, wzięła udział m.in. wojskowa kompania honorowa.
Archiwum J. Motylińskiej /DTN

Ta uroczystość uświadamia nam wielką ofiarę i daninę krwi wylaną przez pokolenia Polaków dla odzyskania wolnej i suwerennej ojczyzny - mówił bp Milewski w czasie Mszy św. w maryjnym sanktuarium.

- Miłość ojczyzny to wdzięczna pamięć i szacunek dla ołtarzy przeszłości, ale także odpowiedzialność za jej obecny kształt. Nikt nie jest z niej zwolniony. Każdy na swoim miejscu, zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro, o siłę, szczególnie moralną, o sprawiedliwość w naszym ojczystym domu. Trzeba o niego dbać i właściwie używać, myśląc o dobru wspólnym, a nie tylko o własnym, nieraz egoistycznym celu - podkreślił biskup.

Biskup Milewski mówił o "fenomenie patriotycznego ducha, który trwa od wieków w mieszkańcach ziemi dobrzyńskiej". Podkreślił, że na pomniku umieszczono nazwy miejsc "w których walczyli, polegli, byli więzieni i dręczeni wielcy synowie i wielkie córki ziemi dobrzyńskiej, w Polsce i na świecie". - Dlatego są tam wymienione miejsca od Tłuchowa po Twer, od Ligowa po Lwów, od Koziołka po Katyń, od Mierzynka po Monte Cassino, od Skępego po Samosierrę. Jest i orzeł - godło ojczyzny i jest urna z ziemią z miejsc uświęconych krwią Polaków - powiedział.

- W tę listopadową niedzielę nasze myśli biegną ku tym ludziom, których zabito i tym, którzy przeżyli. Dziś mamy szczęście żyć w wolnej Polsce. Czy jednak jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom za ten szczodry dar? Czy w obliczu licznych wojen wokół, zwłaszcza tych za wschodnią granicą i na Bliskim Wschodzie, gdzie giną tysiące niewinnych ludzi, potrafimy Bogu dziękować za dar pokoju i dar wolności? W jakimś sensie tak - przecież Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej jest tego dowodem - pytał i odpowiadał ks. biskup, zwracając uwagę na to, że uroczystość w Oborach powinna uwrażliwić na sprawy społeczne i narodowe, ożywić pamięć, która ogarnia dzieje zrywów i powstań, klęsk i zwycięstw wielu pokoleń Polaków, którym na sercu leżało dobro ojczyzny. Powinna nam uświadomić, z jak wielkiego dorobku przeszłości korzystamy. Nie zmarnujmy tego ogromnego dziedzictwa!.

Pomnik w Oborach został wzniesiony z inicjatywy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ziemi Dobrzyńskiej oraz Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego. Mszę św. poprzedził okolicznościowy odczyt historyka i społecznika prof. Mirosława Krajewskiego, prezesa DTN. W pomniku umieszczono ziemię z miejsc, w których walczyli i ginęli mieszkańcy ziemi dobrzyńskiej. Znalazła się tam też kapsuła z sylwetkami 6 tys. 560 osób, zamieszczonych w albumie "Genotyp Walki i Martyrologii Ziemi Dobrzyńskiej" autorstwa prof. Krajewskiego.