Radzanowo. Pamiętają o historii

Marek Szyperski

publikacja 20.09.2023 15:47

Miała niespełna 21 lat, gdy zginęła w walce z oddziałami Urzędu Bezpieczeństwa - Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Elżbieta Kozanecka ps. Basia ma swoją tablicę pamięci w Radzanowie k. Płocka.

Pamiątkową tablicę poświęcił ks. proboszcz Andrzej Kopczyński. Pamiątkową tablicę poświęcił ks. proboszcz Andrzej Kopczyński.
Marek Szyperski

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, Elżbieta Kozanecka (ur. 1928 r.), uczennica płockiego liceum i harcerka, w latach 1947–1948 była współpracowniczką i łączniczką, a od maja 1948 r. żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów płockiego, płońskiego i sierpeckiego. Wstąpiła do oddziału podziemia antykomunistycznego po aresztowaniu ojca i brata. Walczyła w oddziale NZW dowodzonym przez por. Franciszka Majewskiego ps. Słony, a później pod dowództwem sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W ubeckich aktach zapisano, że zginęła 8 lutego 1949 r. we wsi Gałki, w powiecie płockim. Razem z nią tego dnia polegli jej towarzysze broni z oddziału NZW: Jan Kłobukowski ps. Janek i Ludomir Peczyński ps. Władek.

Żołnierzy wyklętych ziemi płockiej upamiętniono w 84. rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę. W uroczystości wzięły udział m.in. rodziny partyzantów. Tablicę poświęcił proboszcz parafii ks. Andrzej Kopczyński.

Odsłonięcie i poświęcenie poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. Henryk Lewandowski, kapelan Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ, a homilię wygłosił ks. kan. Grzegorz Mierzejewski. – To oddolna inicjatywa moich parafian na czele z panem Jackiem Gackowskim, którzy pragną przekazywać historię bohaterów kolejnym pokoleniom Polaków. Cieszę się i podziwiam, że są ciągle ludzie, którym zależy na odkrywaniu historii, która przez lata była zakłamywana – powiedział ks. proboszcz Andrzej Kopczyński.

Po uroczystości odbył się piknik patriotyczny, na którym Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ zaprezentowało pojazdy i broń z czasów walk antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.