Przeczytasz w 17. numerze "Gościa Płockiego"

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

|

GOSC.PL

publikacja 28.04.2023 19:21

Rozpoczynający się za kilka dni w diecezji Jubileuszowy Rok św. Zygmunta, to jeden z wiodących tematów najnowszego wydania naszego diecezjalnego "Gościa".

Polichromia sklepienia kaplicy dedykowanej świętemu w bazylice katedralnej płockiej. Polichromia sklepienia kaplicy dedykowanej świętemu w bazylice katedralnej płockiej.
Archiwum ks. Stefana Cegłowskiego

Gdy mija 1500 lat od męczeńskiej śmierci św. Zygmunta, Kościół będzie chciał na nowo ukazać tego świętego, i w jaki sposób jego trudne życie doprowadziło go świętości. Tuż po Wielkanocy w Watykanie ukazał się stosowny dekret dla naszej diecezji, zgodnie z którym "z okazji uroczystości odprawianych na cześć św. Zygmunta, króla i męczennika w okresie od 2 maja 2023 do 2 maja 2024 roku, odpust mogą uzyskać wierni szczerze pokutujący i poruszeni miłością" - czytamy w dekrecie. Czy przez wydarzenia kościelne i inne inicjatywy jeszcze raz ten święty z dawnych czasów będzie mógł być bardziej poznany przez współczesnych? Piszemy o tym na s. VI-VII.

Gdzie jest wspólnota, tam przyjdzie młodzież – wybrzmiało w czasie spotkania diecezjalnego gremium skupiającego przedstawicieli młodzieżowych ruchów i stowarzyszeń. - Dziś potrzeba nowych ludzi i powinniśmy ich szukać wśród młodzieży – podkreśla biskup Szymon Stułkowski. – Nie możemy formować ludzi młodych „do niczego”, nie możemy ich rozpalić i zostawić, lecz zaproponować im wspólnotę – dodaje biskup. W małych wspólnotach parafialnych jest to może trudniejsze, a oferta duszpasterska nie tak bogata, ale wyzwanie to dotyczy zarówno księży jak i świeckich. O problemie tym rozmawiano też w czasie pierwszego spotkania nowo powołanej Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej, którą tworzy w większości młodzież z ruchów i stowarzyszeń katolickich. Więcej na s. V.

W oktawie Wielkanocy piętnaścioro dzieci z naszej diecezji ze wspólnoty "Baranki" przystąpiło do I Komunii św., której udzielił im w katedrze bp Mirosław Milewski. To już trzecia grupa maluchów, która uczestniczyła w całorocznym przygotowaniu w rodzinach do tego sakramentu. - Jesteście bardzo potrzebni Kościołowi - powiedział do zgromadzonych dzieci i dorosłych bp Mirosław, nazywając jednocześnie "Baranki" znakiem nadziei, że można w tych niełatwych czasach budować piękny Kościół. Więcej na s. II.

W tym numerze piszemy również:

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć, które towarzyszą naszym publikacjom.