Przeczytasz w 13. numerze "Gościa Płockiego"

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 01.04.2023 21:46

- Przejdźcie z Jezusem drogę od Wieczernika po Kalwarię i pusty grób. Niech Wielkanoc rozpocznie się dla nas już w Wielki Czwartek wieczorem – zachęcał biskup Szymon Sułkowski tydzień temu w Mławie.

Modlitwie przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, a śpiewy poprowadzili artyści z Łodzi: Orkiestra Oratoryjna i Chór Młodych Chrześcijan, Chóry Misericordiae Dei i Rebelave oraz soliści, pod kierownictwem artystycznym Tomasza Maciaszczyka. Do Mławy przyjechało 85 artystów. Modlitwie przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, a śpiewy poprowadzili artyści z Łodzi: Orkiestra Oratoryjna i Chór Młodych Chrześcijan, Chóry Misericordiae Dei i Rebelave oraz soliści, pod kierownictwem artystycznym Tomasza Maciaszczyka. Do Mławy przyjechało 85 artystów.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Pełne artystyczne ekspresji i religijnego skupienia Gorzkie Żale wyśpiewano przed tygodniem w Mławie. Wraz z chórzystami i orkiestrą z Łodzi modlił się biskup Szymon i wierni w kościele pw. Trójcy Świętej. - Zostaliśmy zaproszeni, aby wyśpiewać mękę Pańską. Ja, i pewnie wielu z was, byliśmy wychowani na tym nabożeństwie, aby być blisko cierpiącego Jezusa. On jednak nie oczekuje od nas, abyśmy się rozrzewnili i Jemu współczuli, ale byśmy się nawrócili. Idziemy więc w głąb, "w przepaść" tej Męki, i rachujemy, ile Bóg "zapłacił" za nasze zbawienie. Odkrywamy wtedy, że zapłacił za nas swą bezinteresowną miłością, i oczekuje, że my również odpowiemy na tę miłość. W Wielkim Tygodniu idźcie za Jezusem do Wieczernika i Ogrójca, na sąd Piłata i na Kalwarię, aby potem odkryć Jego pusty grób. Nie przegapcie godziny Paschy Pana, która rozpocznie się już w Wielki Czwartek Wieczorem. Tak, święta wielkanocne rozpoczną się już wtedy! Nie można zrozumieć, że On zmartwychwstał, jeśli wpierw nie przejdzie się wraz z Nim całej tej drogi – mówił biskup w kazaniu pasyjnym. W kościele pw. św. Wawrzyńca modlono się przy grobie ks. Wawrzyńca Benika, który był autorem tego wielkopostnego nabożeństwa. Więcej na s. I

Wielki Tydzień to również cicha pieśń życia. Warto w nią wejść w przeżywaniu liturgii tech dni i w osobistej modlitwie, choćby przy grobie Pańskim. Są też takie miejsca, gdzie ta cicha pieśń życia staje się konkretnymi stacjami Drogi Krzyżowej, a ostatnie słowo wcale nie należy do śmierci. - Dla mnie rola Weroniki na Drodze Krzyżowej jest najważniejsza, bo mówi o empatii, zrozumieniu, ofiarowaniu czasu, spełnieniu najprostszego gestu, jak przytrzymanie dłoni. Cyrenejczyk tez pomagał Jezusowi w niesieniu krzyża, Weronika jednak uczyniła to z własnej woli. Dla mnie to niedościgły wzór – podkreśla pani Maja. Więcej na s. VI-VII.

W tym numerze piszemy również:

  • o ponad dwóch tysiącach maturzystów, którzy pielgrzymowali z diecezji płockiej na Jasną Górę - na s. III;
  • o cudownym uzdrowieniu s. Nulli Lucyny Garlińskiej i świadectwie złożonym w Mławie - na s. IV;
  • o nowej książce ks. prał. Andrzeja Kondrackiego i jego teatrze, którego niestety już nie ma - na s. V;
  • o remontach w największym drewnianym kościele w diecezji - na s. VIII;
  • o nowej wystawie w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie - na s. II.

Zachęcamy do oglądania zdjęć, które towarzyszą naszym artykułom.