Przeczytasz w 11. numerze "Gościa Płockiego"

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 18.03.2023 22:14

Większe zaangażowanie w życie wiary i stanięcie w bliskości krzyża to wielkopostne propozycje, o których piszemy w najnowszym wydaniu naszego "Gościa".

Wspólnota Rycerzy Jana Pawła II w diecezji powiększyła się przed tygodniem o nową chorągiew i sześciu nowych członków w Dobrzyniu n. Wisłą. Wspólnota Rycerzy Jana Pawła II w diecezji powiększyła się przed tygodniem o nową chorągiew i sześciu nowych członków w Dobrzyniu n. Wisłą.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Są osoby i wspólnoty, które w Wielkim Poście chcą iść dalej i głębiej. Zwłaszcza wobec ataków na osobę i świętość Jana Pawła II, swe szyki zwierają Rycerze Jana Pawła II. - Jesteście rycerzami i świadkami tego, który teraz jest dyskredytowany i kwestionowany. I choć jest on w swojej ojczyźnie teraz oskarżany, to tam, u Boga wciąż wstawia się za nami. Rycerze są ludźmi na trudne czasy, i dlatego potrzeba teraz waszego świadectwa - mówił tydzień temu w Dobrzyniu n. Wisłą ks. dr Tomasz Brzeziński, w czasie inauguracji nowej wspólnoty rycerzy w diecezji płockiej. Więcej na s. I.

15 chłopaków przyjechało na rekolekcje powołaniowe do seminarium. Chyba dla każdego z nich przyjazd do seminarium był małym, ale ważnym przyznaniem się do wiary. - Bycie ministrantem, rozmowa z księdzem, przyjazd do seminarium pomagają nam lepiej przeżyć ten czas, gdy jest się młodym - podkreślali niektórzy z nich. - W Wielkim Poście odkrywamy na nowo naszą chrześcijańską tożsamość: rozpoznając Boga, rozpoznajemy siebie. Uwierz, że dla ciebie jest piękny plan Boga zapisany w twoim powołaniu. I to on może być przyczyną wielkiej wewnętrznej radości - mówił w czasie jednej z konferencji ks. Radosław Zawadzki, diecezjalny duszpasterz ds. powołań. Więcej na s. III.

Dokładnie za miesiąc szesnaścioro dzieci ze wspólnoty Baranki przyjmie I Komunię Świętą w płockiej katedrze. Dzień wcześniej przystąpią do swojej pierwszej spowiedzi. Rodziny w tej wspólnocie starają się, by doświadczenie tej pierwszej spowiedzi ich pociech nie zraziło ich do sakramentu pokuty, ale było początkiem odkrywania w nim przebaczającego Boga. Jak to robią? Więcej piszemy na s. IV.

W tym roku mija 100 lat od przybycia do Przasnysza ojców pasjonistów. Tu również przybyły w 1990 r. siostry Pasjonistki św. Pawła od Krzyża. Swą pracę apostolską w naszym kraju rozpoczęły właśnie od Przasnysza. Dlatego to miasto dla tych dwóch zgromadzeń jest polską kolebką ich apostolskiej działalności. Dzięki zakonom pasyjnym, kult męki Pańskiej ma w diecezji płockiej szczególny, duchowy rys. Więcej na s. VI-VII.

W tym numerze piszemy także o spotkaniu z okazji Dnia Kobiet w Rypinie, o salezjańskiej inicjatywie ufundowania nowego dzwonu dla bazyliki czerwińskiej, o biblijnych postaciach w wyobraźni dzieci, które wzięły udział w diecezjalnym konkursie, o ciekawym projekcie edukacyjnym w Katolickiej Szkole Podstawowej w Mławie oraz o diecezjalnej szkole dla każdego, kto chce pięknie i dobrze śpiewać.