Punkty wielorakiej pomocy

am

publikacja 17.01.2023 23:37

Na terenie Mazowsza północnego działa już kilka Lokalnych Punktów Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, w których wsparcie finansowane jest z Funduszu Sprawiedliwości. Od niedawna - także na Wzgórzu Loret w Sierpcu.

Punkty wielorakiej pomocy Sierpeckie sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, przy którym działa Stowarzyszenie "W Trosce o Rodzinę". ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Na mapie naszego regionu takie lokalne punkty bezpłatnej pomocy funkcjonują także w Przasnyszu, Gostyninie, Mławie, Ciechanowie i Płońsku. W Sierpcu rozpoczął swoją działalność dwa miesiące temu. - Prowadzimy już od jakiegoś czasu świetlicę środowiskową dla dzieci. Codziennie popołudniami odrabiamy z nimi lekcje, dajemy posiłek, rozdajemy ubrania i pomagamy na różne inne sposoby. Jednak z racji na specyfikę naszego stowarzyszenia chcieliśmy również pomóc rodzicom tych dzieci, bo są to często rodziny z problemami. Ten punkt pomocy, który powstał przy naszym stowarzyszeniu, daje nam taką szansę - wyjaśnia Agnieszka Lorek, prezes Stowarzyszenia "W trosce o Rodzinę" na Wzgórzu Loret przy sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej (ul. Wojska Polskiego 28A).

Lokalny Punktu Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem działa w Sierpcu od listopada ub.r. i już dwie kobiety, mamy z kilkorgiem dzieci, otrzymały bezpłatną pomoc prawną, a także finansową. Jak dodaje prezes sierpeckiego stowarzyszenia, jako lokalny punkt ściśle współpracują z okręgowym ośrodkiem pomocy w Płocku, gdzie udzielana jest dalsza pomoc specjalistyczna. - Nawet jeśli te osoby nie są beneficjentami naszego stowarzyszenia, ale zgłoszą się do nas, kierujemy je do Krzysztofa Piaska z okręgowego punktu pomocy, pełniąc niejako rolę pośrednika - mówi Agnieszka Lorek, która uważa, że umiejscowienie tego punktu przy sierpeckim sanktuarium ma sens. Nie wszystkie osoby poszkodowane korzystają np. z instytucji pomocy socjalnej, natomiast często po prostu szukają wsparcia duchowego i moralnego.

- Działamy przy zakonie sióstr benedyktynek i parafii, którą prowadzą księża pallotyni, i to oni również kierują do naszego punktu takie osoby - wyjaśnia prezes stowarzyszenia w Sierpcu, w którym osoby poszkodowane jakimś przestępstwem mogą zgłaszać do jego siedziby w poniedziałki i środy w godzinach 9.00-14.00 lub dzwonić pod numer 603 853 503.

Taki punkt działa także w Przasnyszu. Jak informuje Fundacja Compassio, w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, na terenie tego miasta otwarto specjalistyczny punkt pomocy, skierowany zarówno do osób pokrzywdzonych przestępstwem, jak i do ich najbliższych i świadków; dotyczy to również ofiar zbrojnej agresji na Ukrainę. Przy ul. Nowowarszawskiej 5 w poniedziałki i środy, w godzinach 9.00-14.00, oraz pod nr tel. 536 771 109 można uzyskać bezpłatnie m.in. pomoc prawną, psychologiczną, materialną i medyczną, przy czym każdy przypadek traktowany jest indywidualnie.

Analogiczne punkty są także w Gostyninie - przy GOPS, Mławie - przy MOPS i Płońsku, przy Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych "Bądźmy Razem" przy ul. ks. Romualda Jaworskiego 3.

Wszystkie lokalne punkty współpracują z ośrodkiem okręgowym, który działa przez 6 dni w tygodniu w Płocku na terenie Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica (budynek A, pok. 41, 42).