Bilans roku 2022. Część II

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 30.12.2022 01:00

Papieska decyzja o przyjęciu rezygnacji biskupa Piotra Libery z kierowania Kościołem płockim była jednym z ważniejszych wydarzeń mijającego roku w naszej diecezji. Co jeszcze wydarzyło się od maja do sierpnia?

Wiele aktywności duszpasterskich powróciło w tym roku do dawnego rytmu i formuły, jak to miało miejsce przed pandemią koronawirusa. Najpierw odbył się diecezjalny Sacrosong w Nasielsku, później piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Ciekawą inicjatywą był też, zorganizowany po raz pierwszy, obchód Bożego Ciała na Wiśle.

Maj. Ten synod się nie kończy

Bilans roku 2022. Część II   Płock, 2.05.2022. Nieszpory ku czci św. Zygmunta i zakończenie procesu synodalnego w diecezji płockiej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W czasie Uroczystości Zygmuntowskich w katedrze podsumowano diecezjalny etap procesu synodalnego w Kościele płockim. Przy relikwiach św. Zygmunta liturgii przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, a kazanie wygłosił biskup Mirosław Milewski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej.
- Kościół jest synodem, a papież nas zachęca, abyśmy nauczyli się synodalności, czyli nowego, a zarazem starego sposobu myślenia i życia Kościołem – mówił biskup Milewski w kazaniu.
Akcentował, że synodalność to liczenie na Boga i liczenie się z Bogiem, oraz liczenie na ludzi i liczenie się z ludźmi.
Przypomnijmy, że jednym z owoców drogi synodalnej w diecezji płockiej jest odnowienie dni eucharystycznych w parafiach. Diecezjalny etap synodu trwał od 7 listopada 2021 r. do 2 maja 2022 r. po jego zakończeniu opublikowano syntezę.

Maj. Międzynarodowe święto Chopina w Szafarni

Bilans roku 2022. Część II   Szafarnia, 20.05.2022. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Niemal 50 uczestników z 20 krajów wzięło udział w 29. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Od lat jest on formą łowienia młodych talentów pianistycznych. Uczestników przyciąga tu prestiż wydarzenia, wpisanego na listę Alink-Argerich Foundation, a także samo miejsce, pamiętające młodego Fryderyka, który spędzał wakacje w Szafarni i czerpał inspirację z zasłyszanej tam muzyki ludowej.

- Jestem już kolejny raz w jury tego konkursu i za każdym razem przeżywam coś nadzwyczajnego. To jest niesamowite, że dla króciutkiego występu ci młodzi pianiści są gotowi przylecieć z Kanady, Australii, czy Japonii, aby być tutaj - powiedziała podczas uroczystego finału konkursu Katarzyna Popowa-Zydroń, która przewodniczyła obradom międzynarodowego jury.

Tegoroczna edycja wydarzenia, mimo rozmaitych skutków pandemii, oddziałującej także na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży, nie zawiodła poziomem uczestników. W ocenie przewodniczącej jury, część tych młodziutkich pianistów będzie można z pewnością za kilka lat usłyszeć w czasie wielkiego konkursu chopinowskiego w Warszawie. W gronie 12 laureatów i 8 wyróżnionych znaleźli się także Polacy.

Czerwiec. Rezygnacja biskupa Libery i sede vacante

Bilans roku 2022. Część II   Płock, 2.05.2022. Nieszpory ku czci św. Zygmunta i zakończenie procesu synodalnego w diecezji płockiej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Papież Franciszek przyjął 4 czerwca rezygnację biskupa płockiego Piotra Libery i mianował administratorem diecezji płockiej sede vacante biskupa diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla.

– To ważna chwila odpowiedzialności za Kościół. Moim zadaniem jako administratora apostolskiego diecezji jest pomóc wam w spokojnym i bezpiecznym przejściu do wyboru nowego pasterza diecezji. W mojej posłudze chodzi o zachowanie stałości i realizację strategii pastoralnej i ewangelizacyjnej diecezji, aby nikt z ludu Bożego nie odczuł w tym czasie duchowego braku. Niech towarzyszy wam pokój serca – mówił biskup Śmigiel spotykając księży w Płocku.

Wiele aktywności duszpasterskich powróciło w tym roku do dawnego rytmu i formuły, jak to miało miejsce przed pandemią koronawirusa. Najpierw odbył się diecezjalny Sacrosong w Nasielsku, później piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Ciekawą inicjatywą był też, zorganizowany po raz pierwszy, obchód Bożego Ciała na Wiśle.

Czerwiec. Rozśpiewany Nasielsk

Bilans roku 2022. Część II   Nasielsk, 11.06.2022. XXV Sacrosong Diecezji Płockiej. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Po pięciu latach przerwy w Nasielsku odbył się diecezjalny sacorosong, a jego rozśpiewani uczestnicy: chóry, zespoły i schole udowodnili, że muzyka - zwłaszcza ta liturgiczna i religijna - łączy pokolenia. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 400 osób, a pierwsze miejsca zajęły zespoły muzyczne z Rypina, Żmijewa, Dobrzynia nad Drwęcą i Pułtuska.

- Wchodząc do kościoła, weszliśmy w przestrzeń szczególnej obecności Boga. Niech śpiew i muzyka, nie tylko tutaj, ale także w naszych parafiach, przypominają, że będąc w kościele, znajdujemy się w przedsionku nieba. Niech muzyka w naszych kościołach nie przypomina muzyki naszej codzienności, muzyki rozrywkowej czy filmowej, ale niech przenosi nas w świat ducha, modlitwy i piękna – mówił do uczestników 25. Sacrosongu Diecezji Płockiej bp Mirosław Milewski.
Za dwa lata uczestnicy sacrosongu gościć będą w Pułtusku.

Czerwiec. Wiślane Boże Ciało

Bilans roku 2022. Część II   Smoszewo-Czerwińsk n. Wisłą, 16.06.2022. Wiślana procesja eucharystyczna. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Po raz pierwszy zorganizowano wiślaną procesję eucharystyczną. Ze Smoszewa do Czerwińska n. Wisłą popłynęła barka z monstrancją z Najświętszym Sakramentem, a towarzyszyło jej kilkanaście łodzi wypełnionych wiernymi. W wydarzenie włączyły się cztery nadwiślańskie parafie, budując na brzegu rzeki ołtarze Bożego Ciała.

Pomysł ten zrodził się już dwa lata temu, ale przez pandemię był odkładany w czasie. Próby przełożenia tradycyjnej procesji do czterech ołtarzy podjął się najpierw ks. Artur Bombiński, proboszcz ze Smoszewa, a pomagało mu w tym środowisko wodniaków. Potem dołączyli do niego duszpasterze z Chociszewa, Secymina Polskiego i salezjanie z Czerwińska. Tak powstał nowy, liczący ok. 18 km szlak: na nadbrzeżach zbudowano cztery ołtarze, do jednej z łodzi zabrano krzyż, do kolejnej chorągiew św. Barbary – patronki wodniaków, z kolei na drewnianej łodzi szkutniczej – przygotowano ołtarz z Najświętszym Sakramentem, przy którym asystowali strażacy.

Na łodziach, pontonach, skuterach wodnych oraz większych jednostkach "Wodnik" z Kępy Polskiej i tramwaju wodnym z Wyszogrodu płynęli uczestnicy tej niepowtarzalnej procesji Bożego Ciała. I co ciekawe: w większości byli to ludzie młodzi oraz rodzice z dziećmi, którzy odpoczywając na wodzie, słuchali czterech Ewangelii i brali udział w modlitwie.

Lipiec-sierpień. Nowi czciciele św. Jakuba

Bilans roku 2022. Część II   Dobrzyń nad Wisłą, 20.08.2022. Camino de Vistula - powitanie figury św. Jakuba. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

W Dobrzyniu n. Wisłą i w Szafarni na różne sposoby uczczono św. Jakuba. W wigilię jego święta 24 lipca z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, w gminie Radomin, i na terenie Jakubowej parafii w Płonnem wystartował pierwszy w historii Camino Polaco Maraton. Uczestniczyła w nim setka biegaczy z całej Polski. W Szafarni, która znajduje się na Szlaku św. Jakuba - tzw. Drodze Polskiej, bieg miał swój start honorowy, a właściwy początek rywalizacji na trasie liczącej 42 km znajdował się w Golubiu-Dobrzyniu.

Z kolei 20 sierpnia, w Dobrzyniu n. Wisłą ustawiono jego figurę, która przez dwa lata opłynęła Europę, wędrując z Krakowa przez Compostelę do Dobrzynia. Jest ona znakiem, że szlak Camino de Vistula został przywrócony i czeka na pątników. Mszy św. w dobrzyńskim porcie przewodniczył biskup Piotr Libera, który także poświęcił kapliczkę, w której pozostanie rzeźba - pielgrzym.

Figura Apostoła jest darem Włóczków Krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą. Jak przyznają organizatorzy, była to skuteczna forma popularyzacji idei camino oraz tradycji wodniackich.