Co to znaczy, że Bóg stał się człowiekiem?

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 23.12.2022 22:16

Sięgamy po słowa ks. prof. Czesława Rychlickiego, zmarłego przed tygodniem wieloletniego wykładowcy teologii dogmatycznej w płockim Wyższym Seminarium Duchownym. Jego wypowiedź brzmi jak praktyczne życzenia i przewodnik nie tylko na świąteczne dni.

Szopka Bożonarodzeniowa przed kościołem parafialnym w Dobrzyniu n. Drwęcą. Szopka Bożonarodzeniowa przed kościołem parafialnym w Dobrzyniu n. Drwęcą.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Kilka miesięcy temu ktoś zapytał księdza profesora, który z teologicznych traktatów wykładanych przez niego wydaje się najważniejszy z perspektywy choroby i cierpienia. Od razu odpowiedział, że jest nim nauka o łasce, która "zakłada naturę". Brzmi abstrakcyjnie? Może i tak, ale ks. Rychlicki wyjaśnił to m.in. w jednym z artykułów na łamach "Studiów Płockich":

Ani łaska, ani natura nie są terminami abstrakcyjnymi. Aby łaska mogła skutecznie działać, musi się oprzeć na solidnym fundamencie, którym jest człowieczeństwo właściwie uformowane. Jest ono koniecznym warunkiem do skutecznej realizacji każdego powołania: w małżeństwie i rodzinie, w kapłaństwie, w każdym innym zawodzie. Gdy brakuje normalnego człowieczeństwa, to na nic nie przydadzą się godności, stopnie, czy tytuły naukowe. One są właściwe, jeśli znajdą solidną bazę w dobrze uformowanym człowieczeństwie.