Czerwińsk n. Wisłą. Spektakl pełen wspomnień

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 14.12.2022 22:28

Widowisko słowno-muzyczne "Misterium Przemijania" jest jedną z pierwszych inicjatyw, która wpisuje się w obchody jubileuszu 100-lecia obecności salezjanów u Matki Bożej Pocieszenia.

Czerwińsk n. Wisłą. Spektakl pełen wspomnień Muzyka, światła i gra aktorska budowały klimat i sprawiały, że publiczność z zaciekawieniem śledziła kolejne sceny spektaklu. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

W sobotni wieczór, 10 grudnia, klimatyczne wnętrze czerwińskiej bazyliki stało się tłem dla przypomnienia historii opiekunów tego miejsca – księży salezjanów. Z okazji 100-lecia ich obecności w Czerwińsku n. Wisłą wystawiono "Misterium  Przemijania", widowisko słowno-muzyczne wyreżyserowane przez Mariusza Kozubka.

- Na spektakl składa się kilka elementów, m.in. materiały dokumentalne, artefakty, przedmioty takie jak instrumenty, szaty, ale także formy oratoryjne, pieśni inspirowane potencjałem tego miejsca. Rekwizyty wykorzystywane przez nas na scenie to szczątki historii, świadkowie tego, co wydarzyło się naprawdę, co my staramy się z dużą troską i miłością pokazać, zachwycić się tym i przy okazji czegoś się nauczyć. Spektakl ma także pokazać, że zawsze jest nadzieja na lepsze. A potwierdzeniem tego są mury czerwińskiej bazyliki, które pomimo różnych kolei losu nadal stoją niewzruszone. To, że jest tu tak pięknie, jest zasługą salezjanów i ich parafian. Ucieszmy się tym wszystkim i podziękujmy za to Matce Najświętszej - mówił reżyser.

Wśród zaprezentowanych przedmiotów czy filmów znalazły się takie, które tego wieczoru można było zobaczyć po raz pierwszy, m.in. film z 10-lecia obecności salezjanów w Czerwińsku. - Udało się dotrzeć do filmu na szpuli. Księża salezjanie poddali go digitalizacji i jest on wykorzystany w naszym widowisku. To taki ukłon w państwa stronę, bo może na tym filmie zobaczycie swoich rodziców, dziadków. To wielka radość, że możemy się spotykać, jak w rodzinie. Łączy nas to szczególne miejsce i jego historia, która wzbudza nasz szacunek. Czujemy się zaszczyceni, że możemy o niej opowiadać poprzez naszą sztukę - zapewniał Mariusz Kozubek.

Aktorów "Teatru Kozubka" oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność, która z przejęciem śledziła kolejne sceny spektaklu. - Chcieliśmy wprowadzić parafian w ten rok jubileuszu poprzez różne wydarzenia, które będą przybliżały czas spędzony przez salezjanów w tym świętym miejscu. Cieszę się, że tak wiele osób postanowiło przyjść. To żywa wspólnota, żywy Kościół. Właśnie do tego Pan Bóg nas prowadzi, abyśmy taką wspólnotę tworzyli i razem osiągnęli zbawienie. Mam nadzieję, że czas jubileuszu pomoże nam jeszcze bardziej odkrywać źródła jedności - mówił ks. Łukasz Mastalerz, proboszcz u Matki Bożej Pocieszenia.

Inauguracja roku salezjańskiego jubileuszu miała miejsce 20 listopada, a zakończy się we wrześniu 2023 roku. Do tego czasu salezjanie zaplanowali wiele ciekawych wydarzeń i duchowych przeżyć, na które już serdecznie zapraszają.

Jedną z takich jubileuszowych inicjatyw będzie stworzenie "Drogi Pamięci" pogłębiającej znajomość takich postaci jak abp Antonii Baraniak, kard. August Hlond czy męczennik ks. Józef Kowalski, a także dokumentującej dorobek kompozytorów ks. Antoniego Chlondowskiego i ks. Idziego Mańskiego związanych przez swą historię z Czerwińskim Wzgórzem.

Spektakl "Misterium Przemijania" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna 2022.

Realizacja projektu "Czerwińsk. Miejsce Pamięci kształtujące tożsamość narodową i patriotyczną – kontynuacja" możliwa będzie dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.