Przeczytasz w 46. numerze "Gościa Płockiego"

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 18.11.2022 22:34

Odmłodnieje w tych dniach nasz Kościół: przez młodych, którzy w tych dniach spotkają się przy relikwiach swego rówieśnika bł. Karola Acutisa, przez ciekawe akcje i formy pomocy charytatywnej, wreszcie dzięki nowym impulsom, które do diecezjalnej wspólnoty wniesie nowy biskup płocki.

Pastorał bp. Adolfa Piotra Szelążka z 1938 r. już za tydzień znajdzie się po raz pierwszy w dłoniach nowego biskupa płockiego. Pastorał bp. Adolfa Piotra Szelążka z 1938 r. już za tydzień znajdzie się po raz pierwszy w dłoniach nowego biskupa płockiego.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Szczere i jasne w przekazie są pierwsze słowa nowego biskupa płockiego, które usłyszeli w kościołach w ostatnią niedzielę wierni północnego Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej. Podkreślił on w liście, że tę posługę odczytuje jako wielką odpowiedzialność za zbawienie wiernych jemu powierzonych oraz oddanie własnej wolności na służbę budowania Królestwa Bożego. "Jestem głęboko przekonany, że jeśli nie stanie za urzędem styl mojego życia jako człowieka, katolika, kapłana i biskupa, nie obroni mnie autorytet urzędu" - napisał. O jego przesłaniu piszemy na s. I.

Przygotowujemy się również do uroczystego ingresu biskupa do katedry, który nastąpi w sobotę 26 listopada. Będzie to druga taka uroczystość w nowym tysiącleciu, poprzednia miała miejsce w 2007 r. Wymownym symbolem tej uroczystości będzie pastorał, który nowy biskup płocki otrzyma z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce i dotychczasowego administratora apostolskiego diecezji oraz katedra, na której zasiądzie nowy pasterz Kościoła na Mazowszu północnym i ziemi dobrzyńskiej. W ten sposób, w dawnych symbolach, zostania mu przekazana pełnia władzy w diecezji. Więcej o wymowie tych znaków, tradycji i historiach z nimi związanych piszemy na s. VI-VII.

W tym numerze piszemy również:

  • o obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Płocku - na s. I;
  • o pierwszych spotkaniach biskupa Szymona ze wspólnotami kapłańskimi i zakonnymi w Płocku - na s. II;
  • o poetyckich zmaganiach w Płocku, które pod znakiem "Jesiennej Chryzantemy", po raz 48. odbyły się w Płocku - na s. II;
  • o 100 młodych ludziach, którzy formują się duchowo, aby za rok wyjechać na ŚDM do Lizbony - na s. III;
  • o żydowskich historiach ocalonych z Holocaustu, o których szczególnie pamiętają w Płońsku - na s. IV;
  • o grupie pasjonatów biegania z Winnicy i okolic, którzy stali się pielgrzymami - na s. V;
  • o płońskich pomysłach na czynienie dobra - na s. VIII.

Naszym publikacjom towarzyszą galerie zdjęć, do których oglądania zachęcamy.