Przeczytasz w 44. numerze "Gościa Płockiego"

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 05.11.2022 22:12

W dniach, gdy kończy się sede vacante i biskup Szymon Stułkowski kanonicznie obejmuje diecezję płocką, każdy numer "Gościa" jest kroniką tych historycznych momentów.

- Różaniec prowadzi nas do świadectwa i apostolstwa – mówią (od lewej) panie Urszula, Katarzyna, ks. kan. Stanisław, Justyna i Anna. - Różaniec prowadzi nas do świadectwa i apostolstwa – mówią (od lewej) panie Urszula, Katarzyna, ks. kan. Stanisław, Justyna i Anna.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Oto jak procedury prawa kanonicznego przekładają się na życie diecezji: pierwsze spotkania, podpis protokołu wobec kolegium konsultorów i administratora apostolskiego, wreszcie pierwsze błogosławieństwo. I choć do uroczystego ingresu do płockiej katedry nowego biskupa trzeba poczekać jeszcze trzy tygodnie, to biskup Szymon jest już "naszym biskupem". Więcej o tych wydarzeniach piszemy na s. I.

Dzisiaj potrzeba też twórczej ciekawości, która otwiera na niebo, kulturę, historię. I dobrze, że są tacy ludzie i środowiska, którzy ze swą inteligencją i wiarą idą dalej: jak harcerze z Nasielska, którzy chcą lepiej poznać swego patrona i go naśladować; jak płocczanie, którzy nie tylko wspominają papieską pielgrzymkę sprzed 31 laty, ale chcą się wciąż inspirować tamtym nauczaniem; jak pasjonaci astronomii z Płońska, którzy swymi zainteresowaniami chcą się dzielić z innymi. O tych wydarzeniach piszemy na ss. II-III.

Wokół Różańca rodzi się wiele ciekawych duchowych i apostolskich inicjatyw. Dobry przykład pochodzi m.in. z parafii farnej w Makowie Mazowieckim, gdzie dwa miesiące temu powstała nowa wspólnota różańcowa, skupiająca rodziców modlących się w intencji dzieci odchodzących od wiary. – Modlimy się, bo nie możemy patrzeć obojętnie na to, co się dzieje wśród młodzieży, a przecież chyba nie ma rodziny bez takich problemów – podkreśla ks. Stanisław Dziekan, proboszcz parafii farnej. Więcej na s. IV.

W tym numerze piszemy również:

  • o kolejnej retrospektywie Festiwalu Filmów "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci" w Ciechanowie i upamiętnieniu rodzin uczestników tamtej historii oraz tych, którzy wówczas wspierali żołnierzy wyklętych - na s. V;
  • o niezwykłej kobiecie - Wandzie Grabowskiej i heroicznej historii jej życia - na s. VI-VII;
  • o "strzeleckiej" młodzieży z Uniecka i Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym, które ratują pamięć o zapomnianych bohaterach - na s. VIII.

Naszym artykułom towarzyszą galerie zdjęć, do których oglądania zachęcamy.