Przeczytasz w 41. numerze "Gościa Płockiego"

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 14.10.2022 23:54

Co jest kompasem dla człowieka, który wierzy, tworzy, pamięta... - zastanawiamy się nad tym na naszych stronach "Gościa Niedzielnego".

Przeczytasz w 41. numerze "Gościa Płockiego" Smardzewo, 08.10.2022. VII Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Uczestnicy pielgrzymki do Smardzewa wskażą na Różaniec, czciciele Bożego Miłosierdzia na obraz "Jezu ufam Tobie", a ludzie kultury na cenne zabytki, słowo pisane czy sztukę. Z pewnością wewnętrzny kompas jest potrzebny każdemu, kto intensywnie i sensownie chce przejść przez życie.

– Nie ma bardziej skutecznej modlitwy. Żyjemy w trudnych czasach, a wszystkie nasze obawy da się zamknąć w tej jednej modlitwie. Ludzie, którzy modlą się na różańcu to dla mnie cisi bohaterowie. Kościół zawsze się umacnia, gdy trwa na modlitwie, a te osoby, które codziennie przerzucają paciorki różańca, to niesamowita wartość dla wspólnoty – mówił do zgromadzonych przed tygodniem w Smardzewie o. Mirosław Kopczewski, franciszkanin z Niepokalanowa. Więcej na s. I.

Aleksander Porożniuk, ukraiński rzeźbiarz o polskich korzeniach, wraz z żoną Lizą, mieszka na plebanii w Zielonej Ciechanowskiej. Choć w głowie jest wiele myśli o ich rodzinnym Doniecku i Ukrainie, to jednak artysta nie przestaje rzeźbić. Latem ukończył popiersie Juliusza Słowackiego, które znalazło miejsce w Nauplion – pierwszej stolicy współczesnej Grecji. Rzeźbi, i powtarza, że będzie musiał żyć jeszcze przez kolejnych 20 lat, aby w Doniecku wszystko zaczęło się dobrze toczyć. – Potrzeba optymizmu. Artysta bez nadziei, nic nie stworzy. Dlatego, choć ktoś inny rujnuje, ja nie przestaję tworzyć, bo trzeba utrwalać to, co dobre – mówi artysta ze wschodu o polskich korzeniach. Więcej o tej historii na s. VII.

W tym numerze piszemy także:

  • o prezydenckim odznaczeniu dla mniszki klaryski kapucynki z Przasnysza - na s. II;
  • o obchodach święta św. s. Faustyny Kowalskiej w płockim sanktuarium - na s. III;
  • o Zygmuncie Krasińskim, romantyzmie i wciąż nieodkrytym świecie poetyckiego słowa na spotkaniu w Opinogórze - na s. IV;
  • o dylematach sadowników, dla których tegoroczne jabłko "gorzko" smakuje - na s. V;
  • o jednym z najstarszych kościołów pw. św. Dominika i potrzebie ratowania płockich Górek - na  s. VI;
  • o kolejnym kościele filialnym - tym razem w Pietrzyku, w parafii Skrwilno - na s. VIII.

Zachęcamy również do oglądania galerii zdjęć, które towarzyszą naszym publikacjom.