Przeczytasz w 38. numerze "Gościa Płockiego"

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 22.09.2022 22:11

To nie banalne naśladownictwo, ale twórcze wejście w ducha św. Stanisława Kostki rodzi ciekawe inicjatywy wśród młodszych i starszych.

Przeczytasz w 38. numerze "Gościa Płockiego" Przasnysz, 17.09.2022. Pielgrzymka młodzieży do miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Dobra zabawa i poznawanie świata, pielgrzymka i koncert gwiazdy rapu, nocna adoracja w kościele, czy radosne przeżywanie rodzinnego święta - to różne odsłony przeżywania wiary przez ludzi w różnym wieku, którzy szukają czegoś więcej w swym życiu i wokół siebie.

Są tacy ludzie - jak młodzi pasjoniści - którzy decydują się w tym czasie na podjęcie życia zakonnego. Zostawiają świeckie ubranie i zakładają zakonny habit, oddają się na służbę Kościołowi i składają pierwsze śluby. I jak zimny prysznic, słyszą słowa przełożonego: - Dziś społeczeństwo nie potrzebuje naszych wspólnot, klasztorów i dzieł. A jednak jesteśmy zakonnikami po to, aby przez nas Chrystus wciąż dawał siebie światu - mówił 14 września do młodych pasjonistów w Przasnyszu o. Waldemar Linke. Więcej o tym wydarzeniu na s. II.

- Czy wiecie, że wraz z wiarą otrzymujemy dwa bezcenne dary: wolność i odwagę? Przecież szczególnie cenią je sobie ludzie młodzi. Wielu boi się przyznać, że są ludźmi wierzącymi, jakby była to jakaś wstydliwa kwestia w życiu. A tymczasem, właśnie w lęku rodzi się odwaga. Prawdziwą odwagę zdobywamy dopiero w relacji z Bogiem. Zmierzycie się z nią, gdy odkryjecie, że w słowie Bożym to sam Pan do was konkretnie mówi. Popatrzcie również na wasze pasje, bo Bóg przez nie chce uczynić jakieś dobro w waszym życiu - usłyszała od młodego ewangelizatora Macieja Kozłowskiego młodzież, która wędrowała szlakiem św. Stanisława Kostki do miejsc jego narodzin i dzieciństwa. Więcej o diecezjalnej pielgrzymce, w nowej i ciekawej odsłonie - na s. III.

Coś ze Stanisławowego zawołania "ad maiora" wybrzmiewa również w wielkim pragnieniu wielu osób świeckich, aby w Ciechanowie powstała kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Inicjatywa ma charakter międzyparafialny i obejmuje miasto i okolice. Pragnieniem organizatorów jest, aby dzieło to ruszyło 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Oczywiście, wszystko za zgodą biskupa i w duchu posłuszeństwa Kościołowi - podkreślają inicjatorzy tego dzieła, Marta i Cezary Olszewscy. Więcej na s. VI-VII.

Piszemy również:

  • o zlocie mazowieckich harcerzy i ich modlitwie w płockiej katedrze - na s. I;
  • o nowych familijnych projektach, które w najbliższych miesiącach będzie realizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej;
  • o niepowtarzalnym spotkaniu z prawnuczką poetki Marii Konopnickiej w Ciechanowie - na s. V;
  • o kaplicy w Kolczynie (parafia Gozdowo), której budowa obudziła w wielu parafianach gorliwość - na s. VIII.

Naszym publikacjom towarzyszą bogate galerie zdjęć, do których oglądania zachęcamy.