Urodziny miasta Zakroczymia

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 05.09.2022 22:49

Mija 600 lat od nadania praw miejskich Zakroczymowi. Nadwiślański gród leżący tak blisko Warszawy, od wieków należy do diecezji płockiej.

Urodziny miasta Zakroczymia Zakroczym, 4.09.2022. Obchody 600-lecia nadania praw miejskich. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Jeden z najstarszych grodów na Mazowszu świętował swoje 600. urodziny. Te obchody tak naprawdę trwają cały rok, ale ich kulminacja została zaplanowana na początek września. Już w piątek 2 września na dawnym cmentarzu żydowskim odsłonięto tablicę upamiętniającą dawnych mieszkańców miasta wyznania Mojżeszowego, a w niedzielę 4 września Mszy św. w intencji mieszkańców miasta przewodniczył biskup Piotr Libera. W liturgii wzięli udział m.in. włodarze miasta, władze samorządowe powiatu nowodworskiego i przedstawiciele parlamentu. Wzdłuż świątyni ustawiły się poczty sztandarowe, a w czasie Mszy św. śpiewał chór "Gregorianie".

Swe rozważanie w homilii biskup Piotr oparł o słowa Psalmu 90: "Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką" (Ps 90). - Jak bardzo dziś się odnajdujemy w tej prastarej modlitwie psalmisty! Jak lepiej opisać opiekę Bożej Opatrzności nad tą społecznością, nad tym starożytnym grodem nad Wisłą, dziś świętującym 600-lecie nadania praw miejskich… Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką – mówił.

- Chcemy widzieć w dziejach tego miasta znaki działania Bożej opatrzności, ponieważ pragniemy gorąco, aby spełniło się również w nas wołanie psalmisty: chcemy posiąść mądrość serca, dlatego uczymy się liczyć dni nasze. Właśnie do tego prowadzić nas mają przeżywane wspomnienia i rocznice. Tego uczyć nas mają rekonstrukcje wielkich historycznych wydarzeń. Dlatego wracamy, aby rozważać starodawne dzieje i miniony wskrzeszać czas. To wszystko ma nas prowadzić do mądrości serca… Czego więc uczą nas zakroczymskie dzieje? O co będą mądrzejsze nasze serca, kiedy pochylimy się nad historią naszych przodków? Od dziejów Zakroczymia możemy nauczyć serce mądrości, która rodzi się z nieustępliwości, z Bożego uporu, z wytrwałości. Trzeba było tych cnót, aby w tym miejscu wznieść kwitnące miasto. I trzeba było tych cnót, aby je utrzymać i po kolejnych doświadczeniach dziejowych podnosić. Nie bez powodu Zakroczym ma w herbie Żyjącego Baranka Apokalipsy, wielkanocny znak Chrystusa Zmartwychwstałego. To miasto na przestrzeni dziejów pokazało nie tylko, jak odważnie i śmiało rodzić się, ale również jak równie odważnie i śmiało zmartwychwstawać po klęskach i nieszczęściach, po wojnach i pożarach. Powiedziałyby o tym wiele mury tego kościoła, pod jakże wymownym wezwaniem Podwyższenia Krzyża… To również wymowny znak… Serce miasta – jego świątynia – śpiewa tryumf krzyża, a herbowy znak głosi chwałę Zmartwychwstałego Chrystusa – mówił biskup w homilii.

Następnie uroczystości przeniosły się na rynek miejski, gdzie przeszedł historyczny pochód i została przypomniana historia nadania praw miejskich przez księcia Janusza I w 1422 r.

W czasie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej wręczono statuetki "przyjaciel Zakroczymia" oraz uroczyście położono kamień węgielny pod budowę ratusza miejskiego. Wydarzeniom na rynku towarzyszył średniowieczny jarmark z rzemieślniczymi stoiskami.

Rada Miejska w Zakroczymiu ustanowiła rok 2022 rokiem 600-lecia nadania praw miejskich. Na początku roku mieszkańcy gminy otrzymali jubileuszowy kalendarz, specjalnie na tę uroczystość opracowane zostało logo 600-lecia. Wiosną na terenie gminy odbyła się też akcja sadzenia 600 drzew na 600-lecie Zakroczymia.


Zakroczym jest wspomniany po raz pierwszy w "Falsyfikacie mogileńskim" wśród najstarszych miejscowości Mazowsza. W 1422 roku Książę Janusz I nadał mu prawa miejskie, które następnie zostały potwierdzone w 1488 przez księcia Bolesława IV. Miasto i okolica brały udział w wielu ważnych wydarzeniach historycznych dla Polski: potopie szwedzkim, powstaniu listopadowym i styczniowym, II wojnie światowej. W średniowieczu Zakroczym pełnił funkcję stolicy ziemi zakroczymskiej i był siedzibą kasztelanii. Tu książę Janusz I nadawał przywileje m.in. dla Warszawy, a położenie nad Wisłą pozwoliło miastu stać się dość istotnym ośrodkiem handlu solą. Tu kasztelanem był m.in. Jan Kostka - ojciec św. Stanisława Kostki. W czasie powstania listopadowego, po zajęciu Warszawy przez Rosjan, w refektarzu zakroczymskiego klasztoru odbywały się posiedzenia Rządu i Sejmu Rzeczypospolitej. Miasto było również świadkiem bohaterskiej obrony Twierdzy Modlin we wrześniu 1939 roku