Dobrzyń n. Wisłą na błękitnym szlaku św. Jakuba

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 22.08.2022 11:53

Zainaugurowano Camino de Vistula - wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela.

Dobrzyń n. Wisłą na błękitnym szlaku św. Jakuba Dobrzyń nad Wisłą, 20.08.2022. Camino de Vistula - powitanie figury św. Jakuba Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Figura świętego Apostoła, która opłynęła Europę pozostanie w kapliczce w Dobrzyniu nad Wisłą - kończąc dwuletnią podróż spod Wawelu do Santiago de Compostela. Jest ona znakiem, że Camino de Vistula został przywrócony i czeka na pątników.

W sobotę 20 sierpnia na brzegu Wisły w Dobrzyniu rzeźbę św. Jakuba Apostoła, witali mieszkańcy miasta oraz czciciele świętego apostoła.

Uroczystej Mszy św. w dobrzyńskim porcie przewodniczył biskup Piotr Libera, który także poświęcił kapliczkę, w której pozostanie rzeźba - pielgrzym.

– Wisła staje się, jak przed wiekami, nie tylko rzeką flisaków, rybaków i turystów – staje się pielgrzymim błękitnym szlakiem. Camino de Vistula, odnowione dzięki staraniom wielu osób staje się kolejnym znakiem wielkiej pielgrzymkowej trasy Europy, jaką jest Camino de Santiago. I tak, jak klasyczne Camino, również to wiślane jest zaproszeniem do refleksji nad życiem, do przemiany, do prawdziwego nawrócenia. Bardzo dziękuję wam za tę cenną inicjatywę, którą podjęliście, aby nam o tym przypomnieć – zwracał się do organizatorów biskup Libera.

W procesji wiślanym nadbrzeżem figurę ponieśli kapłani oraz uczestnicy wodnego Camino, a witali ją m.in. rycerze Zakonu Jana Pawła II oraz członkowie bractwa jakubowego.

Nadwiślańska Organizacja Turystyczna i Pracownia Szlaku św. Jakuba przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły się w 2021 roku odtworzenia i inauguracji Camino de Vistula - pierwszego wodnego szlaku do Santiago de Compostela. Figura apostoła, która popłynęła w inauguracyjnym flisie jest darem Włóczków Krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą. Jak przyznają organizatorzy, była to skuteczna forma popularyzacji idei Camino oraz tradycji wodniackich.