Bodzanów znów będzie miastem

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 05.08.2022 21:59

Od 1 stycznia 2023 r. do grona miast dołączy Bodzanów k. Płocka.

Herb gminy Bodzanów. Herb gminy Bodzanów.
Archiwum Gminy Bodzanów

Po 150 latach Bodzanów będzie znów miastem. O przywróceniu jego dawnych praw od nowego roku zdecydowała Rada Ministrów. Będzie to jedno z czterech nowych miast na Mazowszu. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, z którego wynika, że od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawi się łącznie 15 nowych miast.

Bodzanów był już w przeszłości miastem. Prawa te otrzymał w 1351 roku, lecz stracił je po upadku powstania styczniowego i ukazie carskim z 1869 roku. Jak podkreślają więc władze miejscowości i gminy, przemawiają za tym nie tylko względy historyczne, ale także szanse na szybszy rozwój, lepszą infrastrukturę i środki zewnętrzne przeznaczone na miejskie inwestycje.

Bodzanów będzie trzecim miastem w powiecie płockim i jednym z najmniejszych na Mazowszu. Liczy obecnie niewiele ponad tysiąc mieszkańców.


Pierwsza wzmianka historyczna o tej miejscowości pochodzi z końca XII wieku. Był on wtedy własnością płockiego klasztoru sióstr norbertanek. Parafia powstała prawdopodobnie na przełomie XII i XIII wieku. Bodzanów otrzymał prawa miejskie już w 1351 roku od księcia płockiego Bolesława III Wańkowica. Nadanie to zatwierdził książę mazowiecki Bolesław IV po 1436 roku.

Miasto żyło z wymiany handlowej towarów pochodzących z produkcji rolnej i hodowlanej. Najświetniejszy okres w jego historii przypadał na wiek XVI, podupadło podobnie jak wszystkie mazowieckie miasta – po potopie szwedzkim. Miasto traciło na znaczeniu i wyludniało się, dodatkowo trawiło je wiele pożarów. Pod koniec XVIII w. w mieście zaczęli osiedlać się Żydzi. Wiek później wybudowano synagogę, ale w mieście działało również kilka żydowskich domów modlitwy. W latach '30 XX wieku stanowili oni 70 proc. mieszkańców.

W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w kościele magazyn zboża, księży aresztowali i zamordowali w obozie w Działdowie. Dla społeczności żydowskiej utworzyli getto, później wywieźli jej członków m.in. do obozu koncentracyjnego w Treblince i stracili, a synagogę rozebrali. W czasie wojny niemieccy okupanci publicznie dokonali egzekucji 13 Polaków.

Najcenniejszym zabytkiem Bodzanowa jest XV-wieczny gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Niemą pamiątką po dawnych czasach są m.in. ślady po dwóch cmentarzach żydowskich.