Ciechanów. Ocalić od zapomnienia ludzkie losy i zwyczaje

red.

publikacja 20.06.2022 11:35

Już po raz piąty wręczono nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Alfreda Borkowskiego.

Laureat II nagrody Witold Kuczyński uświetnił spotkanie grą na ludowych instrumentach muzycznych oraz pogadanką w gwarze kurpiowskiej. Laureat II nagrody Witold Kuczyński uświetnił spotkanie grą na ludowych instrumentach muzycznych oraz pogadanką w gwarze kurpiowskiej.
Wojciech Ostrowski

Po raz pierwszy spotkanie finałowe konkursu miało miejsce w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Poprzednie edycje odbywały się w Przasnyszu.
Myślą przewodnią konkursu było ocalanie od zapomnienia i utrwalanie wiedzy o przeszłości Mazowsza oraz przypomnienie twórczości Alfreda Borkowskiego, lekarza, pisarza i społecznika, związanego z ziemią przasnyską i ciechanowską.

Alfred Borkowski urodził się w Mchowie pod Przasnyszem. W mieście nad Węgierką ukończył szkołę podstawową i średnią, a w Ciechanowie przez wiele lat mieszkał, pracował i tworzył. Spoczywa na zabytkowym cmentarzu przy ul. Płońskiej. Był autorem ponad 30 książek prozatorskich, głównie o tematyce regionalnej, oraz 11 zbiorów poezji.

Pierwszą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu przyznano ex aequo dwójce przasnyszan: Bożennie Beacie Parzuchowskiej za pracę "Ten mroczny czas, czyli obrazki wyłuskane z dziurawej pamięci" oraz Wojciechowi Ostrowskiemu (współpracującemu z naszą redakcją) za opowiadanie "Dezerter". Drugie miejsce zajął Witold Kuczyński z Czarni, autor pracy "Łokranzne", poświęconej zwyczajom związanym ze żniwami w jego rodzinnych stronach. Jak zwrócił uwagę prowadzący spotkanie Piotr Kaszubowski, pomysłodawca i główny organizator konkursu, jest to pierwsza tego rodzaju praca w dotychczasowych edycjach. Jej autor, ubrany w ludowy strój kurpiowski, uświetnił spotkanie grą na ludowych instrumentach muzycznych oraz pogadanką w gwarze kurpiowskiej. Trzecią nagrodę zdobyła Lidia Izabela Lachowska z miejscowości Przewodowo Parcele za pracę "Mjr Emil Werner wpisany w dzieje Przewodowa".

Wyróżnieniami uhonorowano Tadeusza Charmuszkę z Suwałk, autora oryginalnej legendy o Przasnyszu, Marię Dłuską z Ostrołęki za pracę "Opowieść o Pani »Olchowych Łąk«", Zdzisława Zembrzyckiego z Drążdżewa, autora pracy "Żywią i bronią" oraz dwóch przasnyszan: Tadeusza Ładę za utwór "Okruchy wspomnień" i Stanisława Radomskiego, autora pracy "Póki my żyjemy".

Podczas spotkania uczestniczący w nim laureaci zaprezentowali fragmenty nagrodzonych utworów. Jak zauważyła członkini jury Teresa Kaczorowska, prezes Związku Literatów na Mazowszu, konkurs im. Alfreda Borkowskiego jest potrzebny, bo ocala od zapomnienia ludzkie losy, zwyczaje, które składają się na historię regionu, a następnie całego kraju. Stanowi też kontynuację misji dr. Borkowskiego. – Myślę, że gdzieś tam wysoko Alfred Borkowski cieszy się, że taki konkurs jest – dodała pani Teresa. Jako serdecznego, życzliwego dla innych ludzi człowieka wspominali ciechanowskiego lekarza także inni uczestnicy spotkania, którym dane było poznać go osobiście.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe zostaną opublikowane w Roczniku Przasnyskim i Ciechanowskich Zeszytach Literackich. Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Związek Literatów na Mazowszu i Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej.