Płock. Ku komunii i jedności

am

publikacja 17.06.2022 13:06

Mieszkańcy czterech staromiejskich parafii licznie uczestniczyli w centralnej procesji Bożego Ciała. W homilii przy czwartym ołtarzu eucharystycznym bp senior Piotr Libera wskazał m.in. na społeczne przesłanie przeżywanej uroczystości.

Płock. Ku komunii i jedności Płock, 16.05.2022. Procesja Bożego Ciała ulicami miasta. Agnieszka Małecka /Foto Gość

Przesłaniem, o którym mówi bp P. Libera, na zakończenie procesji w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest pozostawanie w komunii z Bogiem i ludźmi.

- W obecnej chwili historii, tak zagmatwanej i niepewnej, można by kreślić różne scenariusze postępowania i przewidywań. Ale dla nas - ludzi wiary - klarowny i jasny jest jeden kierunek drogi – ku komunii, ku jedności. Ćwiczyliśmy się w tym, próbowaliśmy to robić konkretnie w czasie tej procesji: idąc krok za krokiem za Panem Jezusem utajonym w Eucharystii - powiedział w homilii biskup senior diecezji płockiej.

- Czegóż nauczyła nas pandemia i czego uczy nas teraz ta straszna wojna w Ukrainie, jeśli nie potrzeby solidarności i bliskości? - pytał dalej hierarcha. - Otóż komunia z Bogiem, powrót do wiary żywej i czynnej miłości względem bliźniego są teraz najbardziej potrzebne dla świata, który jest rozdarty przez konflikty i niesprawiedliwości, są konieczne dla naszego podzielonego narodu, który już się przyzwyczaił do marnych standardów - by podejrzewać jeden drugiego i sobie zazdrościć, by kłócić się o wszystko i by nie ufać - mówił bp Piotr Libera.

W homilii podczas uroczystości Bożego Ciała biskup senior zauważył też, że "Eucharystia woła o odpowiedzialność za Kościół". Co to znaczy? - Mamy być odpowiedzialni za to, aby miłość nie opuściła naszego Kościoła - w tym co mówi i w tym, co czyni. Aby miłość nas nie opuściła… - akcentował bp P. Libera na zakończenie procesji eucharystycznej, która przeszła ulicami czterech staromiejskich parafii: św. Zygmunta - katedralnej, św. Maksymiliana Kolbego, św. Bartłomieja - farnej i św. Jana Chrzciciela.

Przy czwartym ołtarzu, zbudowanym obok pomnika bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego biskup senior skierował też zachętę do wiernych o modlitwę o nowego pasterza płockiej diecezji.

Przejście z Najświętszym Sakramentem poprzedziła Msza św. w katedrze, której przewodniczył biskup Libera a koncelebrował bp Mirosław Milewski. W kazaniu podczas uroczystej liturgii ks. dr Marcin Sadowski przypomniał, że ustanowienia oddzielnej uroczystości, poświęconej uczczeniu Ciała i Krwi Pańskiej domagał się sam Jezus podczas objawień prywatnych św. Julianny z Cornillon na początku XIII wieku.

Kaznodzieja podkreślił, że dzisiaj znakiem czasu "jest ujawniające się z coraz większą siłą pragnienie adorowania w milczeniu Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie". - W wielu parafiach w wybrane dni tygodnia pojawia się możliwość adorowania Jezusa w ciszy. Powstają także kaplice adoracji – na razie adoracji codziennej, ale może w przyszłości także adoracji wieczystej, nieustannej - zauważył ks. Marcin Sadowski.