Najpiękniejszy punkt widzenia

ks. Włodzimierz Piętka

|

Gość Płocki 20/2022

publikacja 19.05.2022 00:00

Nie trzeba jechać daleko ani za granicę, aby zobaczyć miejsca, które zapierają dech w piersiach. Są w diecezji płockiej urokliwe zakątki, które najlepiej oglądać z perspektywy kościołów.

Widok na czerwińskie opactwo i Wisłę zachwyca. Widok na czerwińskie opactwo i Wisłę zachwyca.
Archiwum Zbigniewa Panowa

Jedne z najbardziej urokliwych wzniesień to te, na których od wieków wznoszą się kościoły. Budowano je tam najpierw na potrzeby obronnych średniowiecznych grodów. Dziś podkreślamy ich niezwykły walor krajobrazowy. Zapraszamy na majową wycieczkę do najpiękniejszych zakątków diecezji. Oczywiście wybór jest subiektywny i w żadnym razie nie wyczerpuje tematu.

Wzdłuż rzek

Serock to unikalne miejsce na mapie przyrodniczej diecezji, gdzie Bug wpada do Narwi. Zbieg tych dwóch rzek był istotny dla średniowiecznej lokacji miasta, którego nazwa pochodzi od słowa „szeroki” – rzeczywiście koryto rzeczne widziane z perspektywy wysokiego wzgórza, na którym wznosi się gotycka fara, pozwala uchwycić połączenie tych dwóch dopływów. Miejsce to jest niezwykle malownicze i ma długą historię. Jest to również wschodni kres diecezji – po drugiej stronie rzeki zaczyna się warszawsko-praska. Od wieków na rzekach wytyczało się granice. Podobnie było w Serocku. Spektakularnie wygląda połączenie rzek, ich szerokie koryto, a w rzeczywistości początek Zalewu Zegrzyńskiego – zarówno w dzień, jak i w nocy. Nocą przy bezchmurnym niebie księżyc odbija się w tafli wody. Widok ten można podziwiać spod serockiej fary.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.