Jak słowo Boże prowadzi w przepaść męki Pana Jezusa?

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 16.04.2022 01:02

Poranne liturgie sprawowane w Wielki Piątek i Wielką Sobotę w płockiej katedrze są niepowtarzalne. Przewodniczą im księża biskupi.

W Wielki Piątek kazanie w czasie porannej modlitwy liturgią godzin wygłosił ks. Jacek Marciniak, dyrektor Szkół Katolickich w Płocku. W Wielki Piątek kazanie w czasie porannej modlitwy liturgią godzin wygłosił ks. Jacek Marciniak, dyrektor Szkół Katolickich w Płocku.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

To Ciemna Jutrznia, a właściwie Godzina Czytań i Jutrznia z liturgii godzin Kościoła, cała śpiewana i połączona z pasyjnym kazaniem jednego z duchownych. W Wielki Piątek przewodniczył jej biskup płocki Piotr Libera, zaś kazanie wygłosił ks. Jacek Marciniak, dyrektor Szkół Katolickich w Płocku. Z kolei w Wielką Sobotę przewodniczy jej biskup Mirosław Milewski, zaś kaznodzieją jest ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Do odkrywania sensu osamotnienia Jezusa w czasie Jego męki zachęcał zgromadzonych w katedrze ks. Jacek Marciniak. - To musiało być szczególnie dramatyczne dla Jezusa, gdy w Ogrójcu trzykrotnie wracał do uczniów i za każdym razem zastawał ich śpiących. Trzeba, by wierzący zastanowili się, jaką wartością przedstawia dla nich Jezus. Niech historia Judasza będzie przestrogą dla każdego, że wszyscy nosimy w sobie zarzewie grzechu i zdrady - mówił w Wielki Piątek ks. Jacek Marciniak.

Do ponownego odkrycia wartości adoracji Najświętszego Sakramentu zachęcał z kolei ks. Krzysztof Ruciński w Wielką Sobotę. - Dziś milczymy, bo Chrystus milczał i ukrył się w otchłani. A jednak w tym Jego milczeniu i ukryciu jest coś bardzo owocnego dla nas. Wielu dziś powie, że nie godzi się nie reagować, gdy zło podpala świat. Z drugiej strony jednak wiara podpowiada, że potrzeba nam więcej adoracji Boga, aby między ludźmi było więcej człowieczeństwa – mówił w kazaniu diecezjalny duszpasterz młodzieży.

- Jest wiele rzeczy nieludzkich w naszym świecie, dlatego potrzebujemy więcej adoracji Boga. Potrzeba nam więcej pokory i miłości przejrzystej, ufnej i czystej, a takiej właśnie miłości uczymy się od Jezusa w Eucharystii. W adoracji eucharystycznej jest wszystko: i wielkie pragnienia, i miłość, która prowadzi człowieka do bezinteresowności i ofiary, do wielkiego serca – mówił ks. Krzysztof Ruciński.

W liturgii uczestniczyli m.in. klerycy WSD, siostry zakonne i młodzież oazowa przeżywająca trzydniowe rekolekcje w czasie Triduum Paschalnego w Płocku.