Co nas czeka w nowym 2022 roku?

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

|

GOSC.PL

publikacja 01.01.2022 10:00

W życiu kościelnym i społecznym z pewnością potrzebujemy więcej dialogu i doświadczenia miłosierdzia. Te noworoczne życzenia mają oparcie w tym, co przeżywa w tym nowym czasie Kościół płocki, ale aby się spełniły, potrzebują naszego zaangażowania.

Obraz Jezusa Miłosiernego, który pobłogosławił papież Jan Paweł II w Płocku, od 1992 r. nawiedził wszystkie parafie diecezji. Od 2000 r. jest otoczony czcią w sanktuarium na miejscu pierwszych objawień św. s. Faustyny Kowalskiej. Obraz Jezusa Miłosiernego, który pobłogosławił papież Jan Paweł II w Płocku, od 1992 r. nawiedził wszystkie parafie diecezji. Od 2000 r. jest otoczony czcią w sanktuarium na miejscu pierwszych objawień św. s. Faustyny Kowalskiej.
Ilona Krawczyk- Krajczyńska/ Foto Gość

Do dialogu przynagla trwający w Kościele proces synodalny. Niepowtarzalną okazją, aby nie był on tylko pobożnym życzeniem, ale szczerą wymianą poglądów o wierze i Kościele, jest m.in. kolędowa wizyta duszpasterska, która powinna odbywać się z poszanowaniem obwiązujących obostrzeń sanitarnych.

Do miłosierdzia w konkrecie wiary i życia przynagla naszą diecezję wspomnienie 30. rocznicy rozpoczęcia peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach. Dziś tamto wydarzenie, które zainaugurował ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński, jest trochę zapomniane, a przecież w latach 90. XX w. duchowo "przeorało" ono parafie diecezji. Co dziś powinniśmy zrobić, czego się podjąć, aby zwłaszcza młodemu pokoleniu pokazać żywą i autentyczną twarz Kościoła?

A z czekających nas wydarzeń? Wydarzeniem ogólnopolskim, które odbędzie się w Płocku, będzie Olimpiada Teologii Katolickiej, która jest zaplanowana na 31 marca i 1 kwietnia. – Jej hasłem będą słowa "Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła". Do Płocka przyjedzie 120 finalistów ze wszystkich polskich diecezji. Oprócz intelektualnych zmagań chcemy im zaproponować zwiedzanie charakterystycznych miejsc naszego miasta, koncert i modlitwę w sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w katedrze – mówi ks. Grzegorz Zakrzewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii.

Jest nadzieja, że odkładany od dwóch lat z powodu koronawirusa diecezjalny Sacrosong będzie się mógł wreszcie odbyć w czerwcu, w Nasielsku.

W planach Diecezjalnego Duszpasterstwa Służby Zdrowia jest peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej. Za zgodą biskupa Piotra Libery od 11 lutego relikwie tej błogosławionej pielęgniarki będą peregrynowały po szpitalach, hospicjach, zakładach opieki leczniczej i domach pomocy społecznej na terenie diecezji płockiej.

Wydarzenia 2022 r. w regionie z pewnością będą się koncentrowały wokół ważnych rocznic i postaci historycznych, których rocznica urodzin czy śmieci w tym czasie przypada. Warto przypomnieć, że w tym roku mija 600 lat od nadania przez króla Władysława Jagiełłę przywileju czerwińskiego polskiej szlachcie, zaś Sejm RP ogłosił patronem roku m.in. związaną z Ciechanowem Marię Konopnicką, której 180. rocznica urodzin przypada w maju. Uchwalono również, że będzie to Rok Polskiego Romantyzmu, z racji na przypadającą 200. rocznicę opublikowania w Wilnie dzieła "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Tomik ten uważa się za początek polskiego romantyzmu. Z pewnością tematykę tę chętnie podejmie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i wiele innych ośrodków kultury w regionie.

Wiele wydarzeń w diecezji będzie się koncentrowało wokół przypadających w tym roku rocznic. Przypominamy, gdzie i jakie jubileusze będą przypadały:

650 lat temu – powstała parafia w Lutocinie
650 lat temu – pierwsza wzmianka o kościele św. Marcina w Ciechanowie (obecny klasztorek)
375 lat temu – bp Wojciech Tolibowski poświęcił kościół w Bożewie
250 lat temu – został wzniesiony kościół w Lekowie
250 lat temu – rozpoczęto budowę drewnianego kościoła w Zielonej Ciechanowskiej
150 lat temu – zbudowano kościół w Gzach
230 lat temu – bp Michał Mdzewski poświęcił kościół w Jońcu
230 lat temu – bp Hilary Szembek poświęcił kościół w Gąsiorowie (parafie Strzegocin)
160 lat temu – bp Wincenty Popiel poświęcił kościół w Bogurzynie
100 lat temu – bp Antoni Julian Nowowiejski konsekrował kościół w Zagrobie
90 lat temu – bp Leon Wetmański konsekrował kościół w Sulerzyżu
90 lat temu – zbudowano kościół w Radzanowie n. Wkrą
70 lat temu – bp Tadeusz Paweł Zakrzewski konsekrował kościół w Czermnie
45 lat temu – bp Bogdan Sikorski dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Przasnyskiej
40 lat temu – powstały parafie: św. Józefa Rzemieślnika w Płocku, św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, św. Józefa w Pułtusku, św. Stanisława Kostki w Rypinie i św. Stanisława Kostki w Przasnyszu
40 lat temu – bp Bogdan Sikorski poświęcił kościół w Płocku Ciechominach
35 lat temu – powstała parafia Matki Bożej Królowej Polski w Mławie
30 lat temu – powstała parafia Miłosierdzia Bożego w Pułtusku Popławach
25 lat temu – powstała parafia Miłosierdzia Bożego w Gostyninie
20 lat temu – bp Stanisław Wielgus poświęcił kościół w Klukowie