Ratowo. Cudze chwalimy, swego wciąż nie znamy

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 07.10.2021 00:14

W pobernardyńskich murach klasztoru w Ratowie 6 października odbyła się konferencja naukowa poświęcona ochronie zabytków.

Ratowo. Cudze chwalimy, swego wciąż nie znamy Ratowo, 6.10.2021 r. Konferencja o ochronie zabytków. Sanktuarium św. Antoniego. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Miejsce spotkania nie było przypadkowe, bowiem sanktuarium św. Antoniego od 2006 r. przechodzi poważne remonty, które ratują ten zabytek, wydobywając zwłaszcza unikalne piękno rokoka, niespotykane na taką skalę w tej części Polski.

Wiele mówiono o praktycznych aspektach prawnych, konserwatorskich i finansowych, a gościem specjalnym spotkania była Katarzyna Pałubska z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zwrócono również uwagę, jak wiele zabytków jest wciąż mało znanych i fachowo restaurowanych. - Ziemia zawkrzeńska to obszar wciąż mało przebadany, a jego niektóre zabytki są unikatowe na skalę europejską - mówił dr hab. Michał Wardzyński z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. - Dość przywołać wczesnorenesansowe założenie zamku w Szreńsku, tamtejszą kaplicę św. Wojciecha, późnogotycki kościół i renesansowy nagrobek Feliksa Szreńskiego. A cóż powiedzieć o synagodze w Radzanowie - jedynym tak dobrze zachowanym zabytku w stylu mauretańskim w Polsce nizinnej, czy mławskich perełkach - nieistniejącym dworcu kolejowym, hali targowej czy modernistycznym domu handlowym z lat 1958-1963 – wymieniał prelegent.

Na tle zabytków do odkrycia, dowartościowania i uratowania, szczególnie wyróżnia się kościół i klasztor w Ratowie - podkreślano w czasie konferencji, która odbyła się pod patronatem poseł Anny Cicholskiej.

Uczestnicy spotkania zwiedzili sanktuarium, zatrzymując się zwłaszcza przy ostatnich odkryciach w czasie prac konserwatorskich - marmoryzowanej polichromii XVIII-wiecznego ołtarza Matki Bożej Śnieżnej.

Konferencję zorganizował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, sanktuarium św. Antoniego w Ratowie i stowarzyszenie "Ratujmy Ratowo".