Bierzmowanie dla "spóźnionych"

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 26.09.2021 20:26

W październiku, w ciechanowskiej filii Centrum Psychologiczno-Pastoralnego "Metanoia" rozpoczną się spotkania dla osób, które z różnych względów nie przyjęły jeszcze sakramentu dojrzałości w wierze.

Bierzmowanie dla "spóźnionych" Modlitwa przed udzieleniem sakramentu bierzmowania w parafii św. Bartłomieja w Rogowie. Ilona Krawczyk-Krajczyńska/ Foto Gość

To pierwsza tego typu propozycja w diecezji dla osób, które ukończyły 20 rok życia i chcą przygotować się do sakramentu bierzmowania. Z inicjatywy centrum "Metanoia" ruszył nabór do pierwszej z grup, która rozpocznie spotkania w Ciechanowie. - Duszpasterze sygnalizowali potrzebę uporządkowania kwestii, bo to do nich zgłaszają się takie osoby. Największy problem jest w samym przygotowaniu. Ludziom dorosłym trudno chociażby odnaleźć się w grupie licealistów. Chcieliśmy wyjść naprzeciw tym, którzy z różnych powodów nie przyjęli wcześniej tego sakramentu i umożliwić im przygotowanie na miarę potrzeb. Jesteśmy centrum psychologiczno-pastoralnym, więc działania duszpasterskie także wpisują się w naszą misję i będą realizowane właśnie prze te spotkania – mówi ks. Jarosław Mokrzanowski, dyrektor CPP "Metanoia" w Płocku.

O rozpoczęciu trzymiesięcznej formacji zadecyduje indywidualnie spotkanie z kapłanem. – Chcemy poznać powód, który sprowadza te osoby. Dlaczego nie udało się im przyjąć sakramentu wcześniej. To taka wstępna kwalifikacja i weryfikacja – opowiada ks. Maciej Szostak, dyrektor ciechanowskiej filii diecezjalnego centrum.

W dokumentach, które warto mieć przy sobie podczas tego spotkania, poza oczywistymi, jak dowód osobisty i świadectwo chrztu - istotna będzie notatka od swojego proboszcza. - Ta informacja pozwoli nam poznać aktualną sytuację religijną danej osoby. To będzie kluczowe spotkanie - dodaje ks. Szostak.

Doprowadzenie chrześcijanina do głębszego zjednoczenia z Chrystusem, które umacnia działanie Ducha Świętego musi opierać się na świadomej formacją, dlatego ks. Szostak ma nadzieję, że podczas spotkań dla dorosłych uda się opowiedzieć o Kościele w taki sposób, że będą oni chcieli w nim zostać na dłużej.

W diecezji płockiej sakrament bierzmowania otrzymuje młodzież w szkole średniej. Roczne przygotowanie odbywa się zarówno w parafii, jak i w szkole. Biskup Mirosław Milewski, który często jest szafarzem tego sakramentu, niejednokrotnie skłania kandydatów do refleksji nad ich życiem duchowym i określa bierzmowanie "sakramentem rachunku sumienia". - Lubię myśleć, że dla przyjmujących jest to sakrament zatrzymania i odpowiedzi na fundamentalnie pytanie o obecność Boga w życiu, a także rachunek sumienia, co do swojego bycia w Kościele – mówił m.in. podczas Mszy św. w Bogurzynie.

Biskup nie ukrywa przed bierzmowanymi także swoich obaw o ich przyszłość religijną. - Część z was głęboko to przeżyje, umocni się duchowo. Inni niestety potraktują to powierzchownie i ucieszą się, że uroczystość dobiegła końca, a na kolejną wizytę w kościele zdecydują się za kilka lat, przy okazji swojego ślubu czy bycia świadkiem chrztu. Niezależnie od waszego aktualnego stanu wiary i myślenia o Kościele, proszę was, wybierzcie Boga – akcentuje podczas spotkań z osobami bierzmowanymi sufragan płocki.

Pierwszy spotkania zaplanowano w ciechanowskiej filii CPP "Metanoia" przy ul. ks. P. Ściegiennego 18, w terminach: 16 i 30 października, 13 i 20 listopada, 4 i 18 grudnia od 13.00 do 16.00.

Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 513-107-753 lub na adres mailowy: maciej.szostak@diecezjaplocka.pl