Płońsk. Uniwersytet otwarty dla ciekawych Kościoła

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 24.09.2021 11:07

Kim jest Vicarius Christi? Jaką władzę ma Kolegium Biskupów? Kto stoi na czele Kościoła partykularnego? Te i inne zagadnienia objaśniano podczas pierwszego wykładu na chrześcijańskiej akademii w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego.

Płońsk. Uniwersytet otwarty dla ciekawych Kościoła Wykład ks. prof. Wojciecha Góralskiego inaugurował 10. edycję spotkań i stałej formacji katolików świeckich w parafii św. Maksymiliana w Płońsku. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji wszystkich słuchaczy akademii. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Wojciech Góralski, wybitny kanonista z Płocka, który wygłosił także wykład inauguracyjny.

- Ustrój Kościoła powszechnego jest osobliwy, bo pochodzi z ustanowienia Bożego. Jest nieporównywalny z żadnym systemem czy ustrojem państwowym. Nie opiera się na demokracji. Władza powierzona jest jednostce, ale funkcjonują formy tzw. demokratyzacji. Papież w Stolicy Apostolskiej i biskup w diecezji pełnią władzę jednostkową, ale funkcjonują organy doradcze, które służą im pomocą. Ostateczna decyzja należy jednak do jednostki. Dlatego nie ma w Kościele demokracji, ale jest demokratyzacja na wszystkich jego szczeblach - tłumaczył ks. profesor.

W wystąpieniu ks. Góralski mówił o strukturach Kościoła powszechnego, takich jak Kuria Rzymska, Synod Biskupów czy o legatach papieskich, a także o Radzie Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów i Radzie Duszpasterskiej na szczeblu Kościoła partykularnego. Zakończył na najmniejszej jednostce duszpasterskiej czyli parafii oraz zasygnalizował rolę metropolii i dekanatów.

Podczas panelu dyskusyjnego padły pytania m.in. o rolę i znaczenie sufragana, godności papieskie i diecezjalne a także aktualną rolę prymasa w Polsce. - W tej chwili jest godnością czysto honorową. Przed Soborem Watykańskim II prymas miał uprawniania przekazane mu przez Stolicę Apostolską. Takie przywileje miał jeszcze prymas Wyszyński, np. mógł dyspensować od wieku do święceń kapłańskich. Osobiście z tego skorzystałem i za zgodą kard. Wyszyńskiego święcenia kapłańskie przyjąłem w wieku 22, a nie 24 lat - wspominał ks. Góralski.

Ksiądz infułat przypomniał także krótko historię samej diecezji płockiej i poczet jej biskupów. Na koniec zachęcał do odkrywania dokumentów soborowych, które wiele mówią o roli i strukturach Kościoła.

- Mamy dzisiaj powszechny problem ze zrozumieniem Kościoła, dlatego tak ważne jest poznanie jego struktury. Ogromnie się cieszę, że jest w was zainteresowanie tymi spotkaniami, że wsłuchujecie się w to, co głosi Kościół i uważnie śledzicie wyzwania przed którymi on stoi - powiedział w podsumowaniu dr Kazimierz Szałata, kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW w Warszawie.

Spotkania odbywają się w auli domu parafialnego, w ostatni wtorek miesiąca.