Śladami Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 14.09.2021 23:50

Po raz 16. Stowarzyszenie "Academia Europaea Sarbieviana" zorganizowało festiwal przypominający zasługi i twórczość ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.

Śladami Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza Izba pamięci pielęgnowana w sarbiewskiej szkole jest jednocześnie siedzibą Stowarzyszenia "Academia Europaea Sarbieviana". Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Festiwal zwykle odbywał się w maju, ale ze względu na pandemię udało się go zorganizować dopiero na początku września. Po ponad rocznej przerwie okrojona, dwudniowa formuła różniła się od dotychczasowych spotkań.

Przez pracę szkół w systemie zdalnym nie udało się zrealizować konkursów, które dotychczas były wizytówką wydarzenia. - Festiwal stał konkursami. Konkursy krasomówczy, plastyczny czy wiedzy o Sarbiewskim - tego w tym roku zabrakło - wyliczała Teresa Kaczorowska, prezes stowarzyszenia.

Nie zabrakło za to ciekawych wykładów, zwłaszcza tych, które prezentowały postępy prac badawczych nad twórczością i działalnością Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza. - Każdy rok przynosi nowe odkrycia z badań o Sarbiewskim. W tym roku usłyszeliśmy, np. że napisy na kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie są autorstwa poety i odwiedziliśmy odnalezione miejsce spoczynku jego tłumacza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - mówiła dr Kaczorowska.

Pierwszy dzień festiwalu, 10 września, uczestnicy spędzili w Płońsku, gdzie zorganizowano m.in. spotkanie literackie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Sienkiewicza i podczas uroczystej gali rozstrzygnięto XVI Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O Laur Sarbiewskiego".

Pomimo napiętego planu znaleziono czas, aby w pobliskim Sarbiewie, gdzie - jak mówią członkowie akademii - bije źródło rodu Sarbiewskich, odwiedzić kościół oraz szkołę, w której mieści się izba pamięci wybitnego poety. - Tu są wspomnienia, życiorys naszego patrona i pamiątki, które podarowali nam członkowie akademii. Ubolewam nad tym, że dzieci nie mogły w tym roku zaprezentować swoich umiejętności w festiwalowych konkursach. Zawsze bardzo się w nie angażowały. To właśnie dzięki takim działaniom możemy ocalić twórczość ks. Sarbiewskiego - mówiła Monika Witkowska, dyrektor SP w Sarbiewie - placówki, która nosi imię wybitnego poety.

W zabytkowym kościele odmówiono krótką modlitwę w intencji ks. Macieja Sarbiewskiego i członków stowarzyszenia, które niestrudzenie podejmuje działania propagujące jego twórczość literacką i naukową.