Jubileuszowa muzyka dla Matki Pocieszenia

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 30.08.2021 19:28

W sobotę 28 sierpnia w Czerwińsku n. Wisłą wyśpiewano hołd Hetmance Mazowsza.

Jubileuszowa muzyka dla Matki Pocieszenia Muzykę oratorium skomponował Piotr Pałka, a autorem libretta jest salezjanin ks. Mariusz Lach. Tym razem to bryła, a nie wnętrze romańskiej bazyliki stało się tłem dla niecodziennego występu. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Dzieło na miarę wspaniałego jubileuszu, który od roku przeżywa czerwińskie sanktuarium, wybrzmiało tu po raz drugi. Oratorium "Matka z Czerwińskiego Wzgórza" tym razem zaprezentowano szerszej publiczności na plenerowej scenie ustawionej w przyklasztornych ogrodach.

Koncert "Czerwińsk - Duchowa Stolica Mazowsza" spotkał się z dużym zainteresowaniem. Na żywo wysłuchało go 750 osób. Całe wydarzenie transmitowane było także na profilu facebookowym opactwa, wzbudzając zachwyt tak w Czerwińsku, jak i online.

- To Ona nas tu gromadzi. Ona i rocznica koronacji Jej łaskami słynącego wizerunku. Ten koncert jest hołdem, który chcemy złożyć za to, że z nami jest, że jest nam Matką, że jako dzieci tak wiele Jej zawdzięczamy. Ten koncert potraktujmy jako dziękczynienie i naszą wspólna modlitwę - zachęcał na wstępie ks. Łukasz Mastalerz, kustosz sanktuarium nad Wisłą.

"Najświętszej Maryi Pannie, Matce Pocieszenia, Pani Mazowsza i Wspomożycielce Wiernych

królującej od wieków z czerwińskiego wzgórza

w hołdzie pokornej wdzięczności ofiarujemy"

- jest to tekst dedykacji, jaką opatrzono czerwińskie oratorium.

Na scenie zaprezentowali się soliści, muzycy i chór z Krakowa oraz Warszawy, pod batutą dyrygenta i kompozytora Piotra Pałki.

Podobnie było 10 października 2020 r., kiedy oratorium miało swoją premierę w murach bazyliki. Koncert zorganizowano przy zachowaniu reżimu sanitarnego, dlatego tylko nieliczni mieli okazję w nim uczestniczyć. Było to wówczas jedno z pierwszych wydarzeń roku jubileuszowego, który przed rokiem rozpoczął się w Czerwińsku n. Wisłą, w związku z 50. rocznicą koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Koncert z 28 sierpnia był jednym z wydarzeń zamykających obchody jubileuszu nad Wisłą.

- Po tym jak byłem na premierze tego dzieła, słuchałem go w bazylice, nie miałem najmniejszych wątpliwości, co do wsparcia opactwa w organizacji plenerowego koncertu. Rozmawiałem z salezjanami, którzy tutaj posługują już wiele lat, i jesteśmy zgodni, że takiego wydarzenia w Czerwińsku jeszcze nie było. To tutaj, nad Wisłą, jest dzisiaj duchowa i kulturalna stolica Mazowsza. Koncert na długo pozostanie w naszych sercach. To oratorium budzi wiele emocji, jest dla nas bezcenne. Napisane tylko i wyłącznie pod kontem tego sanktuarium, pod kątem cudownego wizerunku i kultu maryjnego. To jest niezwykłe i promuje naszą małą ojczyznę - mówił Marcin Gortat, burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk n. Wisłą.

Sobotnie wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje 2021" oraz środków samorządowych Miasta i Gminy Czerwińsk n. Wisłą.