Gostynin. Rycerze od Miłosierdzia Bożego

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

publikacja 23.08.2021 12:53

Płocka komandoria Zakonu Rycerzy Jana Pawła II rośnie w siłę - 22 sierpnia powołano kolejną, 15. chorągiew w diecezji.

Gostynin. Rycerze od Miłosierdzia Bożego Trzech mężczyzn z Gostynina i jeden z Pułtuska złożyło ślubowanie, włożyło strój z papieskim herbem i dostało różaniec, aby regularnie się na nim modlić. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

Jesteście wzorem wzrastania w wierze – powiedział na początku uroczystości proboszcz Andrzej Rutkowski. Zauważył również, że czytania i Ewangelia z dnia dotykały tematu wiary, czyli pierwszego stopnia rycerskiego, który przyjęli nowo zaprzysiężeni panowie. – Przez swoją działalność chcecie lepiej poznać Boga i będziecie to czynić przez osobę świętego papieża. Trwajcie w nauce Chrystusowej, żyjcie nią, emanując na swoje rodziny i wszystkich, których spotkacie na drodze życia. Niech inni widzą w was ludzi wiary, którzy przylgnęli do Jezusa – mówił w kazaniu proboszcz.

W diecezji jest obecnie 140 rycerzy papieskiego zakonu. Gostynińska chorągiew liczy sześciu mężczyzn. Trzech z nich formowało się wcześniej w parafii w Biała k. Płocka, a trzech kolejnych dopiero rozpoczyna drogę w bractwie. – Niedawno gościliśmy tu z wystawą o Bożym Miłosierdziu i od tego wszystko się zaczęło. Nowi bracia wiedzą, po co przyszli. Ta decyzja podyktowana jest potrzebą serca. Są plany, są chęci i jestem przekonany, że kiedy tylko inni zobaczą, jak działamy, to grupa szybko się rozrośnie. To wielka radość, że nareszcie możemy funkcjonować w swojej parafii, modlić się za naszą małą ojczyznę i za całą Polskę – wyjaśniał Karol Walczak, który po dwóch latach przynależności do chorągwi w Białej przechodzi teraz do rodzinnej parafii w Gostyninie.

Na ceremonię inwestytury przybył generał zakonu Krzysztof Wąsowski wraz z oficerami generalnymi, rycerze z komandorii płockiej oraz włocławskiej. 15. już chorągiew diecezji jest 84. w całym bractwie i pierwszą, którą powołano po śmierci śp. abp. Henryka Hosera – kreatora papieskiego zakonu oraz śp. Krzysztofa Gralika – prowincjała zgromadzenia.