Zwycięzcy z Działdowa

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 12.06.2021 21:48

W Działdowie trwają obchody ku czci błogosławionych męczenników drugiej wojny światowej - abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.

Gorliwym propagatorem kultu błogosławionych męczenników z Działdowa jest ks. kan. Marian Ofiara. Gorliwym propagatorem kultu błogosławionych męczenników z Działdowa jest ks. kan. Marian Ofiara.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W sobotę do sanktuarium męczenników działdowskich wędrowali pieszo pątnicy z Mławy, zaś Mszy św. w liturgiczne wspomnienie 108 męczenników drugiej wojny światowej przewodniczył biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski. Modlił się m.in. w intencji diecezji płockiej, z której pochodzi on sam oraz błogosławieni męczennicy.

- Pielgrzymowanie do Działdowa ma dla mnie zawsze charakter szczególny i osobisty. W tym obozie przebywała w czasie wojny również moja mama i dziadkowie. Widzieli biskupów i jak ich traktowano. Potem mi o tym mama opowiadała. Ale w kulcie męczenników wzrastałem też dzięki ks. rektorowi Wacławowi Jezusowi, który pieczołowicie zbierał świadectwa o bohaterskich biskupach z Płocka - mówił w Działdowie bp Suski.

W czasie Mszy św. homilię oparł o Janową perykopę o Dobrym Pasterzu: "Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce" (J 10, 11). – Dla Jezusa "znać owce" znaczy coś o wiele więcej: "znać", to znaczy "kochać". On tak bardzo i tak dogłębnie zna każdego z nas swym Boskim sercem. Na Jego wzór miłością pasterską ogarniali Kościół nasi błogosławieni biskupi. Gdy Antoni Julian Nowowiejski został biskupem płockim, w swym pierwszym liście do wiernych diecezji wyraził się najprościej i najdobitniej: "Kocham was, bom swojak!", jakby pobrzmiewały w tym wyznaniu słowa z dzisiejszej Ewangelii: "znam (czyli kocham) moje owce" – mówił ks. biskup.

Odniósł się również do męczeństwa dopełnionego 80 lat temu w działdowskim obozie koncentracyjnym. – Kto zwyciężył: czy ten, który uderzał; czy ten, który był bity; bezwzględny oprawca, czy bezbronny więzień? Oni zwyciężyli podobnie jak Chrystus, który pojmany, ubiczowany i skazany na krzyż – zwyciężył. I oni podobnie – akcentował biskup Suski.

Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 22 lata temu w Warszawie, w czasie beatyfikacji 108 męczenników drugiej wojny światowej:

Jeśli radujemy się z beatyfikacji 108 męczenników duchownych i świeckich, to przede wszystkim dlatego, że są oni świadectwem zwycięstwa Chrystusa — darem przywracającym nadzieję. Gdy bowiem dokonujemy tego uroczystego aktu, niejako odżywa w nas wiara, iż bez względu na okoliczności, we wszystkim możemy odnieść pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował (por. Rz 8, 37). Błogosławieni męczennicy wołają do naszych serc: Uwierzcie, że Bóg «jest miłością!» Uwierzcie na dobre i na złe! Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda w was owoc wierności Bogu we wszelkiej próbie!

W niedzielę 13 czerwca sumie odpustowej o 12.00 przewodniczy biskup płocki Piotr Libera.

Z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionych biskupów, z inicjatywy ks. kan. Mariana Ofiary, kustosza sanktuarium męczenników działdowskich, został wydany pamiątkowy medal.