Przestajesz z Jezusem? A więc jakim się stajesz?

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 03.06.2021 23:08

W uroczystość Bożego Ciała biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski poprowadzili procesję eucharystyczną wokół płockiej katedry.

Przestajesz z Jezusem? A więc jakim się stajesz? Płock, 3.06.2021 r. Msza św. i procesja eucharystyczna w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Bazylika katedralna płocka. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Biskup płocki przewodniczył Mszy św., zaś biskup pomocniczy wygłosił homilię. Mówił w niej, że bliskie przestawanie z Jezusem w Eucharystii powinno człowieka upodabniać do Niego. - Każdy, kto dziś poświęci swój czas, by pobyć z Jezusem, stanie się choć odrobinę bardziej podobny do Niego: bardziej miłosierny - na wzór miłosiernego Jezusa, bardziej kochający - na wzór miłości Jezusa, spokojniejszy - na wzór serca Jezusa pełnego pokoju, lepszy - na wzór serca Jezusa pełnego dobroci...

Biskup nawiązał również do sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza, którego heroiczność cnót niedawno ogłosił Ojciec Święty Franciszek. Kaznodzieja zachęcał, aby każdą Mszę św. przeżywać tak jak o. Bernard. - W kazaniach poświęconych Eucharystii przypominał on, że Komunia św. to prawdziwy Chrystus, a spotkanie z Chrystusem powinno przemieniać człowieka. Mówił: "Bóg - Jezus czynów od ciebie oczekuje - czynów miłości bliźniego. Od Komunii św. masz odchodzić pełen miłości, i przede wszystkim miłości bliźniego, bo to najprawdziwszy znak miłości Boga. Eucharystia ma być dla ciebie szkołą miłości bliźniego. Jeśli żadnych postępów w tej nauce nie robisz, to źle komunikujesz, to twoja Komunia nie jest dobra (...)". W innym kazaniu dodał: "Jeśli chcemy być blisko Jezusa królującego w niebie, musimy być blisko Jezusa przebaczającego na ziemi. By jak On królować, trzeba jak On przebaczać" - mówił biskup.

- Jeśli rzeczywiście wierzymy w prawdziwą obecność Jezusa w Eucharystii, to każda Msza św., każda Komunia św. powinny mieć wpływ na nasze życie - dodał. - Skoro naprawdę spotykamy Jezusa, dotykamy Go, doświadczamy Jego miłości, to my także powinniśmy się stawać do Niego podobni. Wszak mówi polskie przysłowie, że "kto z kim przestaje, takim się staje". O tym właśnie przypominał o. Bernard: Komunia św. i adoracja - to nasze "przestawanie", spędzanie czasu z Jezusem - mówił.

W tym roku z racji trwającej epidemii nie było centralnej procesji eucharystycznej, która by przeszła ulicami Starego Miasta. Każda parafia organizowała liturgiczny obchód Bożego Ciała we własnym zakresie. W katedrze z wiernymi modlili się biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski. Wokół katedry wzniesiono cztery ołtarze o tematyce - papieskiej, ku czci Bożego miłosierdzia, maryjnej i eucharystycznej - bo jak wyjaśniał ks. proboszcz Stefan Cegłowski, tematy te ściśle wiążą się z Płockiem, katedrą i Eucharystią.

Z XIV-wiecznego ceremoniału wiadomo, że w Płocku już wtedy odbywały się procesje Bożego Ciała i było to jedno z pierwszych miast w Polsce, gdzie święto to było obchodzone.